Ponedjeljak, 6. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šta je mišićna memorija i zašto je važna?

Preuzmite sliku

Ako već imate iskustva s treningom snage i jačanjem mišića, sigurno ste primijetili kako se nakon duže pauze snaga i mišićna masa vraćaju vrlo brzo. Kada govorimo o mišićnoj memoriji riječ je o samim promjenama unutar mišićnih vlakana

Posmatrajući kako se naš organizam adaptira na vježbanje i trening možemo vidjeti kako je naše tijelo prilično sofisticiran stroj koji se može značajno usavršiti i napredovati. Kako bi postigli vlastite ciljeve kao što je mršavljenje, izgradnja mišićne mase ili poboljšanje opšte kondicije i zdravlja, želimo vježbanjem natjerati taj naš stroj da pokrene razne procese koji će dovesti do tih pozitivnih promjena. Neke promjene koje ostvarimo treningom ostavljaju dugoročne rezultate iako kasnije ne treniramo redovno ili uopšte ne treniramo.

Ako već imate iskustva s treningom snage i jačanjem mišića, sigurno ste primijetili kako se nakon duže pauze snaga i mišićna masa vraćaju vrlo brzo, rezultati dolaze puno brže nego kada ste prvi put započeli s vježbanjem. Za to je zaslužna tzv. mišićna memorija, karakteristika naših mišića da “pamte” pokrete, ali i promijene na mišićima koje postaju trajne.

  • vjezbanje-trbusnjaci-fitness
  • Dugo vremena nauka nije mogla objasniti što je tačno i kako funkcioniše mišićna memorija, a ni danas nije do kraja istražena. Jedan od razloga zašto je puno lakše vratiti mišiće u formu jest taj što su pokreti pri vježbanju motorički već naučeni i usvojeni te ih živčano-mišićne veze izvode puno učinkovitije nego kada se prvi put započinje s vježbanjem. Međutim, kada govorimo o mišićnoj memoriji riječ je o samim promjenama unutar mišićnih vlakana; promjene unutar jezgre mišićnih ćelija ostaju i stoga je ponovna adaptacija na trening daleko lakša i brža.

    Stručnjaci ističu kako ovo istraživanje, za sada, pokazuje da adaptacije nastale u mišićnim ćelijama koje su potaknute vježbama snage ostaju do starosti, te da je izrazito poželjno u mlađim godinama trenirati s opterećenjima kada je puno lakše ostvariti rezultate. Sarkopenija, smanjenje mišićne mase u starosti, jedna je od najozbiljnijih zdravstvenih poteškoća koje nas pogađaju starenjem, pa čak i povremeno vježbanje može znatno spriječiti posljedice. Isto tako savjetuju rekreativcima koji uopšte ne vježbaju, jer zbog svog načina života ne mogu održavati kontinuitet, da treniraju barem povremeno jer će im mišićna memorija omogućiti da ne kreću od početka, već da samo povremenim vježbanje obnavljaju i održavaju mišićnu masu i snagu. (index.hr)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,