Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šest stvari koje ne smijete raditi s izbjeljivačem

Preuzmite sliku

Izbjeljivač nikad ne smijete miješati s octom. Njihova kombinacija stvara hlor koji može izazvati iritaciju oka i probleme s disanjem. Izbjeljivač i amonijak stvaraju kloramin koji je također opasan.

Kada je u pitanju borba protiv bakterija, izbjeljivač može biti vaš dobar saveznik. No, ako ga ne koristite ispravno, njime možete napraviti još veću štetu u kućanstvu. Prije nego prionete za spužvom i bocom izbjeljivača, sjetite se šest grešaka koje možete s njime napraviti, piše 24sata.hr.

1. Miješanje izbjeljivača s drugim sredstvima za čišćenje

Iako vam se isprva čini da bi to mogla biti dobra ideja, miješanje izbjeljivača s drugim sredstvima za čišćenje može uzrokovati ozbiljne probleme.  Nikad ga ne smijete miješati s octom. Njihova kombinacija stvara klor koji može izazvati iritaciju oka i probleme s disanjem. Izbjeljivač i amonijak stvaraju kloramin, plin sličan hloru. Zbog njega se može javiti osjećaj nedostatka daha, otežano disanje i bol u prsima.

2. Korištenje previše izbjeljivača kod pranja veša

Izbjeljivač radi dobar posao kod pranja veša, ali pripazite na količinu. Kada pretjerujete, kvaliteta vlakana na odjeći opada i ona se prebrzo ‘troši’. Osim toga, čitajte naljepnicu na izbjeljivaču jer se neke tkanine ne smiju izbjeljivati. Isto tako, pripazite da ne dodajete izbjeljivač u deterdžente koji ga već sadrže. Ako želite izbijeliti veću količinu veša, prije nego ga stavite na pranje posavjetujte se s uputama za uporabu kako biste vidjeli je li ga potrebno dodati direktno u bubanj ili u spremnik.

3. Budite oprezni s odvodima

Ako imate septički sustav, ne biste smjeli sipati bilo koji izbjeljivač u WC školjku i kanalizaciju. Naime, neki od njih ubijaju korisne bakterije koje pomažu u razgradnji septičkog otpada. Bez razgradnje krutih tvari, septički sustav se može začepiti. Zbog toga, dobro se informirajte smijete li ga sipati u školjku.

4. Korištenje izbjeljivača na metalnim površinama

Izbjeljivač se ne bi smio nanositi na bakar ili inox jer kemikalije mogu reagovati s metalom i ostaviti mrlje, ali i koroziju. Isto tako, nemojte ga koristiti da biste uklonili hrđu jer ćete samo otežati njeno uklanjanje.

5. Više izbjeljivača ne znači bolje čišćenje

Kada koristite izbjeljivač za čišćenje podova, sudopera, aparata i površina nemojte pretjerivati. Maksimalna doza po litri vode je 0,7 ml izbjeljivača. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,