Utorak, 7. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ovo su najčešće greške koje pravimo prilikom pranja veša (FOTO)

Preuzmite sliku

Ovo su najčešće greške koje svi pravimo a kojima oštećujemo našu najdražu odjeću:

1. Nepravilno sortiranje

Osim po boji, bitno je da sortirate odjeću i po vrsti materijala. Takođe ne trebate miješati peškire sa odjećom od sintetičkih vlakana.

2. Tretiranje mrlja na pogrešan način

Nemojte se iznenaditi rupama na odjeći ukoliko imate običaj grunbo trljati mrlje. Trebate ih tretirati nježno. Najbolji način da izbjegnete stvaranje rupa je da stavite bijelo platno preko mrlje i sačekate da se natopi.

3. Koristite previše deterdženta za veš

Ovim možete uzrokovati stvaranje previše pjene što dovodi do nakupljanja prljavštine na mjestima poput kragne vaših majica. Ovim ćete učiniti vašu odjeću još prljavijom a to nije cilj koji želite postići.

  • 4. Ne pazite na rajsveršluse

    Potrebno je da ih zakopčate pravilno prije pranja budući da zupci mogu uništiti ostalu odjeću.

  • 5. Zakopčavanje odjeće

    Trebate zapamtiti da je potrebno otkopčati košulje i sličnu odjeću. U suprotnom, dugmići mogu otpasti i odjeća će izgledati neuredno.

    6. Koristite previše izbjeljivača

    Izbjeljivač istanjuje vašu odjeću koja se zatim može lako pocijepati. Zbog toga bi trebali otkuhavati odjeću. To možete učiniti tako što ćete uzeti veliki lonac i dodati par kapi soka od limuna.

    7. Perete kupaće kostime u mašini za veš

    Kupaći kostimi, odjeća za trčanje, ili druga odjeća napravljena od spandexa ili elastina nikada ne treba biti prana u mašini za veš. Takvu vrstu odjeće perite na ruke u hladnoj vodi.

  • 8. Puštate veš mašinu da „odmori“

    Neki ljudi vole ostaviti mašinu da „odmori“ jer vjeruju da nekoliko tura veša za veš zaredom može naštetiti mašini. Međutim to nije tačno. Pranje veša bez pauze će uštediti električnu energiju budući da mašina koristi toplotu koja je ostala od prethodnog kruga.

    9. Samo jedno pranje jastuka i pokrivača

    Ukoliko perete pernate jastuke i pokrivače u veš mašini, okrenite dva kruga zaredom: perje može zadržati sapunicu unutar jastuka.

  • 10. Koristite omekšivač za peškire

    Ove hemijske supstance smanjuju sposobnost apsorpcije, te je bolje da ih ne koristite za peškire.

    11. Perete previše odjeće odjednom

    Ne smijete preopteretiti veš mašinu budući da to može dovesti do kvara.

  • 12. Pranje vjetrovki i kaputa na pogrešan način

    Kako bi spriječili da ovakva odjeća izmijeni svoju strukturu prilikom pranja ubacite tri teniske loptice u veš mašinu. One će takođe pomoći da se riješite viška pjene.

    13. Koristite veoma skupe deteržente

    Mnogi deterdženti koje koristimo imaju jeftinije zamjene iz kućantva: so će uticati na jarkost boja vaše odjeće, kreda će pomoći u eliminisanju mrlja. Sapun za veš izbjeljuje i uklanja mrlje. Sok od limuna čini odjeću mekšom i mirišljavijom.

  • 14. Ne obraćate pažnju na veš mašinu

    Veoma je važno da pazite na vašu mašinu. Ostaci deterdženta se mogu zavući ispod i iza posudice za deteržent pa je bitno da vodite računa o tome. Nakon završenog ciklusa pranja ostavite mašinu otvorenom kako bi se osušila.

  • Jednom godišnje ostavite mašinu da odradi jedan ciklus pranja sa vrućom vodom i sirćetom. To će očistiti vašu mašinu. Ovi savjeti će produžiti životni vijek vaše veš mašine. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,