Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Majka joj donirala organ: “Nosit ću dijete u istoj maternici u kojoj sam bila i ja”

Preuzmite sliku

Kirsty Bryant (29) iz Australije izgubila je maternicu u hitnoj histerektomiji zbog obilnog krvarenja nakon rođenja prvog djeteta. Bilo je to 2021. godine. Bila je shrvana jer je oduvijek, maštala da će imati više djece.

Međutim, 10. januara ove godine nada joj vratila nakon što su joj transplantirali majčinu maternicu u Kraljevskoj bolnici za žene (Royal Hospital for Women) u Sydneyu. Njena majka Michelle Hayton (53) zapravo ju je šokirala kad joj je prvi put spomenula tu ideju. Došla je do nje i predložila da joj donira svoju maternicu, jer je ionako više ne treba, prenosi 24sata.hr.

Ono što se u početku činilo kao luda ideja, postalo je nešto o čemu je Kirsty počela ozbiljno razmišljati.

– Kad mi je to prvi put spomenula, rekla sam joj: ‘Molim te oprosti, jesi li ti ozbiljna?’. Bila je itekako ozbiljna. Nosit ću dijete u istoj maternici u kojoj sam se ja razvijala – rekla je mlada majka i spomenula da je to prva transplantacija maternice napravljena u Australiji.

– Nakon što je predložila transplantaciju maternice, nekako mi ta ideja nije izlazila iz glave. Znala sam da je to jedina opcija želim li nositi još jedno dijete. Taj poklon koji mi je majka dala je nevjerovatno velikodušan, ona je zapravo razlog zbog kojeg sam i ja željela postati majkom – prisjetila se.

Cijeli postupak u Kraljevskoj bolnici za žene vodila je ginekologinja i stručnjakinja za plodnost dr. Rebecca Deans koja je pojasnila po čemu se ovaj oblik transplantacije organa razlikuje od ostalih.

– Drugačija je od ostalih oblika transplantacije organa jer je to privremena transplantacija koja obično traje oko pet godina, što je dovoljno vremena da se ženama omogući imati djecu. Organ se daje privremeno zbog imunosupresivnih lijekova koje pacijent mora uzimati – pojasnila je dr. Deans i otkrila da je zahvat na Kirsty Bryant prvi od 12 koliko planira napraviti sa svojim timom u ovoj godini.

Radi se o šest doniranih maternica živih donora i šest od preminulih.

– Živi donori diljem svijeta su uglavnom sestre, majke, rodice ili bliske prijateljice. Mrtvi donori su ljudi koji su preminuli prerano, možda u saobraćajnoj nesreći ili zbog krvarenja u mozgu – dodala je.

Sve zahvate ovog tipa nadgleda profesor Mats Brännström, ljekar koji stoji iza prve uspješne transplantacije maternice izvedene u Švedskoj 2012. godine. Ovom prilikom će dobar dio 2023. godine živjeti u Sydneyu kako bi bio uz ljekare koji će obavljati transplantacije u Kraljevskoj bolnici za žene.  (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje