Subota, 4. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Koji se mišići najčešće zapostavljaju i vježbe kojima ćete to popraviti (VIDEO)

Preuzmite sliku

Neki mišići su zapostavljeni što dovodi do mišićnog disbalansa i u konačnici se negativno održava na zdravlje posture i lokomotornog sustava. Evo koji se mišići najčešće zapostavljaju i koje vježbe možete ubaciti u svoj trening i tako ih dodatno aktivirati

Uvijek moramo voditi računa o tome da vježbanjem aktiviramo i podjednako razvijemo sve mišiće na tijelu. Budući da mnogi vježbaju s primarnim ciljem kako bi izgledali bolje, naglasak treninga je većinom na onim mišićima koji su važni za dobar, atletski izgled; kod muškaraca su to ruke, prsa i ramena; dok žene žele lijepo oblikovanu stražnjicu i zategnute noge. Upravo zbog takvog pristupa neki mišići su zapostavljeni što dovodi do mišićnog disbalansa i u konačnici se negativno održava na zdravlje posture i lokomotornog sistema.

Evo koji se mišići najčešće zapostavljaju i koje vježbe možete ubaciti u svoj trening i tako ih dodatno aktivirati.

Listovi

Iako neki zanemaruju i velike mišiće nogu, kvadriceps ili zadnju ložu, listove malo ko aktivira dodatnim vježbama. Snažni i razvijeni mišići potkoljenice važni su za zdravlje vezivnog tkiva te koljenog i skočnog zgloba. Radite vježbu podizanja na prste nekoliko puta sedmično; napravite 4-5 serija većeg broja ponavljanja, 10-15. Istegnite list maksimalno u donjem položaju, a nakon toga se podignite na prste koliko god je to moguće.

Zadnje rame

Mišići zadnjeg dijela ramena sudjeluju u mnogim vježbama za leđa, ali to nije dovoljno za njihov optimalan razvoj i jačanje, dok su oni izuzetno važni za zdravo držanje i kretanje. Slabe mišiće zadnjeg dijela ramena možete prepoznati po “padanju” ramena prema naprijed. Radite lateralna podizanja u pretklonu ili na klupici naslonjenih prsa na koljena. Kontrolisano spuštajte i podižite ruke koje su blago savijene u laktu bez pomicanja torza.

Mišići donjeg dijela leđa

Iako su zapravo svi mišići trupa važni za održavanje stabilnosti kičme, prije svega mišići lumbalnog dijela leđa moraju biti snažni i izdržljivi kako bi kičma bila sigurna i bezbolna. Vježba “good morning” odlično će razviti te mišiće; postavite šipku na leđa i krenite u pretklon tako da kukove i stražnjicu gurate prema iza i blago savijete koljena. Najvažnije je zadržati neutralni položaj lumbalnog dijela leđa tokom čitavog pokreta. (index.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,