Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kada solite mljeveno meso? Trenutak dodavanja začina je ključan

Preuzmite sliku

Novi trikovi i savjeti su uvijek dobrodošli u kuhinji. Evo nekih sa kojima će mljevena govedina biti savršena.

Da li znate koliko je masti u mesu?

Dobro je znati koliko je masnoće dodato nemasnom mesu u mašini za mljevenje mesa. Pravi odnos je važan, jer djeluje na teksturu i ukus završnog jela.

Također, zapamtite da se mast pečenjem pretvara u tečnost. Dakle, ako ćete pržiti mljeveno meso, a zatim ocijediti masnoću, učinite sebi uslugu i kupite posniju mješavinu. Ljubitelji sočnih pljeskavica prirodno će izabrati mljevenu junetinu sa malo više masti.

Savjet: neka mesar uvijek melje meso ispred vas, tako da ćete biti sigurni šta ste kupili.

  • Ispravno ponašanje

    Svako mora da vodi računa o higijenskom rukovanju mesom.

    Prije svega mljeveno meso ne treba ispirati! Ali meso treba držati na hladnom (na 4 stepena Celzijusa) i iskoristiti ga u roku od jednog do dva dana od kupovine. Ako ne možete ili ne namjeravate da ga koristite u tom roku odmah ga zamrznite.

    Znaci da mleveno meso više nije dobro

    Kiselo je, jakog mirisa, meso je ljigavo ili lepljivo, ponekad goveđe meso može malo potamniti usljed oksidacije, ali ako je spolja porumenjelo ili je sivo ili su se pojavile zelene ili plave mrlje, definitivno ga bacite.

    Da li pravilno odmrzavate meso?

    Ako ste u žurbi, možda ćete doći u iskušenje da odmrznete meso u tavi dok se kuha. Postoji dobar razlog zašto to ne bi trebalo da radite: otopljeni kristali leda prekidaju proces smeđivanja i uništavaju ukus.

  • Najbolji način za odmrzavanje: ostavite meso preko noći u frižideru.

    Postanite majstor za pečenje

    Ako želite da zaista dobijete najviše ukusa, morate pravilno ispeći meso.

    “Pržite dok ne porumeni” je uputstvo koje ćete obično dobiti u receptu. Procedura je, naravno, jednostavna, meso stavite u tavu i pržite dovoljno dugo. Ako zaista želite da dobijete najviše ukusa, morate pravilno ispeći meso.

    Dobro zagrijte tavu i tek onda u njega sipajte mljeveno meso bez lomljenja. Sačekajte da meso porumeni i postane hrskavo sa jedne strane prije nego što ga okrenete i razbijete drvenom kašikom za kuhanje.

    Također je važno da tava nije pretrpana, jer će u tom slučaju voda početi da se akumulira – to će spriječiti proces zapečenosti, a također ćete izgubiti ukus.

  • Začinite u pravo vrijeme

    Ovo značajno utiče na završno jelo. So je više od samo pojačivača ukusa, ona može promijeniti strukturu hrane. So može rastvoriti određene molekule, kao što su šećeri i proteini, što može promijeniti ukus, teksturu i izgled.

    Zato pljeskavice treba posoliti neposredno prije nego što ih bacite na roštilj ili neposredno prije nego što ih oblikujete. Da biste izbjegli reakciju koja meso čini suhim i žilavim. Ako spremate ćufte i druga jela koja zahtijevaju miješanje mesa sa ostalim sastojcima, meso možete posoliti i ostaviti da odstoji.

    Soljenje na početku stvara suho, hrskavije pečeno meso, soljenje na kraju čuva više soka.

    Drugačije je sa suhim začinima. Začini kao što su mljeveni kim, paprika i čili u prahu daju mnogo više ukusa kada se zagriju u ulju. Pa ih dodajte na početak ili prije dodavanja tečnih sastojaka.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje