Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Jedno od najposebnijih mjesta na svijetu: Jeste li čuli za Raja Ampat?

Preuzmite sliku

Za otočje Raja Ampat rijetko je ko čuo, a radi se o jednom od najposebnijih mjesta na svijetu. Riječ je o arhipelagu koji se sastoji od više od 1500 otoka, otočića i uvala.

Mjesto je to najveće morske bioraznolikosti na svijetu, u tom rajskom morskom prostranstvu danas živi oko 75 posto svih svjetskih vrsta. Unatoč nevjerovatnoj ljepoti i bogatom podmorskom svijetu, Raja Ampat je ostao netaknut masovnim turizmom, a najviše ga posjećuju ronioci iz cijelog svijeta, prenosi Putni kofer.

  • Raja Ampat znači “četiri kralja”, a to se ime odnosi na četiri najveća kamena otoka 

    Raja Ampat nalazi se daleko od asfalta, nebodera, urbanih gužvi, zagušenog prometa i smoga modernih gradova. Netaknuti je to raj u kojem se živi u skladu s prirodom koja je stanovništvo podarila najnevjerovatnijim fenomenima. Smješten kraj sjeverozapadnog vrha poluotoka Bird’s Head na Papui, najistočnijem otoku indonezijskog arhipelaga, Raja Ampat u prijevodu znači ‘Četiri kralja’. To se ime odnosi na četiri glavna otoka, Waigeo, Batanta, Salawati i Misool, koje okružuju brojni manji otočići.

    Otočje je dom za 540 vrsta koralja, na hiljade vrsta riba i mekušaca

    Područje koje okružuje otoke dom je za 540 vrsta koralja, više od 1000 vrsta koraljnih riba i 700 vrsta mekušaca. Ovo fascinantno podmorje učinilo je Raja Ampat jednog od najpopularnijih destinacije za ronjenje, no zbog teže dostupnosti ono nikad nije postalo masovno posjećeno. Promatrati život u moru ovdje ima posebnu dimenziju. Morski konjići plivat će vam oko prstiju, pored vas će kliziti mante, plivat ćete uz jata tuna, vidjeti kornjače, nebrojene vrste školjki… Za potpuni dojam treba biti iskusan ronilac s bocom, no čak se i s maskom i dihalicom može vidjeti dio ove podvodne čarolije.

  • Krajolik na kopnu također oduzima dah, a Papuanci su srdačni domaćini 

    I dok su koraljni grebeni i morski svijet priča za sebe, krajolik iznad površine također oduzima dah. Kameni otoci usred bistre plave vode u Piaynemu nude neke od najspektakularnijih prizora na svijetu, a pogled na još veću nevjerovatnu formaciju kamenih otočića pruža se s otoka Wayag. Usred mnogih gustih džungli unutar otoka mogu se pronaći razne vrste ptica, uključujući spektakularnu rajsku pticu. Na kopnu živi i endemska vrsta tobolčara koji se zove pjegavi Waigeou cuscus.

  • Ovdje nema velikih hotela i masovnih resorta

    Osim svojih beskrajno fascinantnih prirodnih atrakcija, Raja Ampat nudi i izrazito gostoprimstvo Papuanaca. Ovdje nema ogromnih hotela i predimenzioniranih resorta. Odsjesti možete u nekom od bungalova uz more ili se smjestiti u domaćinstvima, a ronioci često odabiru smještaj na brodu kojim obilaze otoke. Smještaj na otoku prilika je za upoznavanje s lokalnim stanovništvom dok promatrate njihov svakodnevni život i jedinstvenu tradiciju. Kad grupa turista stigne, obično odmah na pristaništu zaplešu tradicionalni ples dobrodošlice i zabavljaju ‘goste’ papuanskim narodnim pjesmama.

  • Kako su Indonežani uspjeli zaštititi i sačuvati ovaj arhipelag?

    Koraljni grebeni u Raja Ampatu pokazuju izvanrednu otpornost na globalne morske prijetnje kao što su klimatske promjene i bolesti koralja. To se nije dogodilo slučajno. U februaru 2014. Indonezija je u Raja Ampat proglasila veliko utočište za dugone, morske pse, kornjače i mante. Utočište se prostire na površini od 46.000 kvadratnih kilometara, a cijelo je područje zaštićeno kao mjesto morske bioraznolikosti.

    U zaštitu su vlasti i ekološki aktivisti aktivno uključili lokalno stanovništvo. Educirali su ih i pretvorili u prave zaštitnike prirode. Fascinantnu priču o tome kako je ovo otočje od oaze za ilegalni lov na morske pse zbog njihovih peraja postalo ekološki i prirodni raj donosi dokumentarac Tales by Light Shawna Heinrichsa. Drugu epizodu treće sezone koja govori o Raja Ampatu možete pogledati na Netflixu.

    Otočje Raja Ampat teško je dostupno i zato nikad neće biti mjesto maosvnog turizma

    Raja Ampat, srećom, nikad neće biti mjesto masovnog turizma. Među ostalim i zato što je teško dostupno. Trebate najprije stići do glavnog grada Indonezije Jakarte, ili većeg grada Makassara, odakle lete avioni za Sorong. Postoje mali avioni koji će vas odvesti do Waisaia, glavnog grada okruga Raja Ampat, a do otoka možete stići i trajektom iz luke Sorong, što traje dva do tri sata. Zato će tamo stići samo oni koji uistinu znaju cijeniti prirodu i njena spektakularna čuda u unutrašnjosti, na obali, a posebno pod morem. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: ,