Petak, 24. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Radnici ”Tuzla-Kvarca”: ”Je li ovo Grad Tuzla? – Zaustavit ćemo se na 21 grobnom mjestu!” (FOTO/VIDEO)

Preuzmite sliku

Radnici firme “Tuzla-Kvarc” iz Tuzle, koji su u štrajku glađu od 11. aprila, odlučili su da se u ponedjeljak, 25. aprila u 9 sati, zaključaju u jednu od prostorija preduzeća i da ne izlaze iz iste. Osim toga, u subotu su krenuli su sa kopanjem grobnih mjesta, jer kažu da mogu i umrijeti ali iz kruga tvornice neće izaći dok im Vlada TK ne bude odobrila koncesiju za rad, piše Tuzlanski.ba.

Danas su nastavili sa kopanjem grobova u koje će kako kažu uskoro leći, te ističu da neće stati dok ne iskopaju 21 grobno mjesto koliko ih je u štrajku glađu.

  • meliha-stefulj-radnica-tuzla-kvarca
  • Ovdje nas ima i pravoslavaca i katolika i pripadnika islamske vjeroispovijesti. Ovdje su borci koji su branili BiH od agresora a danas sebi kopaju grobna mjesta. Nastavljamo sa kopanjem grobova sve dok budemo imali snage. Od ponedjeljka se zaključavamo kako smo i najavili i nema ulaska u krug tvornice nikome. Ovo nije samo naša borba, ovo je borba za sve građane BiH. Sutra se svako može naći u situaciji u kojoj smo mi sad. Prijavili smo korupciju, postupili ispravno – želimo da nam Vlada TK vrati oduzetu koncesiju da imamo od čega da živimo. Naši uslovi su poznati – želimo pravo na rad i život”, – kazala je Meliha Štefulj, radnica firme Tuzla-Kvarc” za Tuzlanski.ba.

    Štefulj je dodala da se 21 radnik odlučio na pooštravanje štrajka i zaključavanjem u prostorije te odbijanje medicinske pomoći, bez obzira što su svi u veoma lošem zdravstvenom stanju, te istakla da radnici ipak vjeruju u Boga i da će ”ih sunce na kraju obasjati”.

    Štrajkače osim medija i predstavnika ”Sindikata Solidarnosti” niko ne obilazi.

    ”I pse u azilu neko obiđe – ali nas niko! Ja ne znam gdje ja živim? Je li ovo Grad Tuzla? Je li ovo Bosna i Hercegovina? Je li ovo Tuzlanski kanton? Je li ovo moja država? Moj mentalni sklop to ne može da pojmi. Zar je kriminal tražiti pravo na rad? Ne tražimo pare, ne tražimo pomoć! Pustite nas samo da radimo! Sudska, zakonodavna i izvršna vlast neka rade svoj posao a nas pustite da radimo svoj posao i da zaradimo da imamo od čega da živimo! Neka svako radi čestito i pošteno svoj posao” – kazala je Štefulj.

    Zdravstveno stanje 21 radnika je ozbiljno narušeno. Gladni su, isrpljeni te psihički veoma loše. Osim vode i lijekova ne konzumiraju ništa drugo.

    Od njih 21 koliko je u štrajku glađu, 18 je bivših boraca, ističu da im je sada gore nego u ratu, država im je okrenula leđa. Kažu da su posebno razočarani što ni boračka udruženja nemaju sluha da im pomognu u njihovoj borbi i što ih niko nije posjetio.

    U ratu smo svi nekako bili bliski. Postojala je ljudskost i solidarnost među ljudima, danas toga nema. Gore je nego u ratu – priča sa suzama u očima Meliha Štefulj.

    ”Žalosna je ali istovremeno i sramotna činjenica, da ih za sve ove dane koliko su u štrajku glađu radnici ”Tuzla-Kvarca” nije posjetio niko, ni od čelnika Grada Tuzla, niti od predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti TK-a, pa se radnici s pravom pitaju, čiji su oni u stvari građani?” – stoji u saopćenju ”Sindikata Solidarnosti”.

    ”Pravo na rad i život ili smrt – vi odlučite šta će biti sa nas’‘ – poruka je koju je Vladi TK i Gradu Tuzla uputila u ime svih radnika Meliha Štefulj.

    Podsjećamo, Vlada Tuzlanskog kantona im je oduzela koncesije za eksploataciju jer je protiv firme podignuta optužnica za krađu pijeska zbog toga su se odlučili na štrajk glađu.

    Radnici i uprava tvrde da su problemi nastali jer su prijavili bivšeg pomoćnika resornog ministra Bahriju Imamovića za mito i korupciju koji je uhapšen i protiv kojeg se vodi sudski postupak. Radnici su pozvali pravosuđe da radi svoj posao, a da se njima omogući da rade svoj. Radnici traže da Vlada Tuzlanskog kantona napravi reprogram da “Tuzla-Kvarc” vrati dugovanja, te da se nađe rješenje i da radnici počnu raditi, kako se ne bi doveli u još teži položaj.

    Sve o tome kako je ”Tuzla-Kvarc” došao u situaciju u kojoj jeste, pogledajte u dokumentarnom filmu ”Cijena pravde” u prilogu ispod. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje