Nedjelja, 19. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Panel o 20. godišnjici Dejtonskog sporazuma: Tri naroda mogu da žive zajedno samo treba više da razgovaraju

Preuzmite sliku

Povodom 20. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu (IUS) organizovana je panel diskusija na kojoj su profesori govorili o projektu “Kultura zajedničkog življenja na Balkanu” koji bi se trebao realizovati u narednom periodu, javlja Anadolu Agency (AA).

Panel diskusiju zajednički organizuju Istraživački centar za jedinstvo i strategiju (BIRSAM) i IUS.

Hakan Memur iz Istraživačkog centra za jedinstvo i strategiju (BIRSAM) kazao je da su u saradnji sa IUS-om došli na ideju da naprave zajednički projekat povodom 20. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali koji se tiče i zajedničke kulture koju žive Turci i Bošnjaci.

Odlučeno je, ističe, da na današnjem panelu razgovaraju o mogućem zajedničkom projektu koji bi se realizovali u narednom periodu. Riječ je o projektu “Kultura zajedničkog življenja na Balkanu”.

“Možemo reći da je u pitanju projekat koji ima za cilj da pokupi sve ideje i iskustva iz BiH, pogotovo o temi Dejtonskog sporazuma. Mi smo tu da saznamo što je moguće više informacija te da to predstavimo u Istanbulu. Isti panel će biti organizovan i u Istanbulu od 14. do 16. februara”, istakao je Memur.

Prema njegovim riječima, u Turskoj su prethodnih dana proveli anketu kako bi utvrdili koliko ljudi u Turskoj znaju o BiH ali i Dejtonskom mirovnom sporazumu.

“Turski narod i ne zna puno o Dejtonu kao ni o upravljačkoj strukturi”, pojasnio je Memur. Ističe da Turci kada govore o BiH uglavnom govore o lijepim stvarima i mjestima poput Starog mosta u Mostaru, Travnika, ali i bratskoj vezi ova dva naroda.

“Narod Turske BiH prepoznaje po nekim lijepim simbolima, mjestima…Što se tiče Dejtona mislimo da nije dovoljno rečeno o toj temi. Znamo da Dejtonski mirovni sporazum nije najbolje rješenje za vlast u BiH, ali želimo da razgovaramo o tome kako da se to promijeni”, naglasio je Memur.

Mehmet Coban iz BIRSAM-a kazao je da je cilj današnjeg okupljanja razgovor o Dejtonskom mirovnom sporazumu.

“Tu smo već četiri dana. Razgovarali smo i sa Jovanom Divjakom ratnim generalom Armije RBiH, aktuelnim izvršnim direktorom Udruženja Obrazovanje gradi BiH. Ukratko je pokušao da nam objasni period u bivšoj Jugoslaviji kao i ratni period ‘90-tih godina u BiH. Također, razgovarali smo i o tome kako izgraditi zajedničku kulturu prije nego se počne graditi politika”, ispričao je Coban.

Ističe da je Divjak naglasio kako u BiH mogu da zajednički žive tri konstitutivna naroda samo treba da više razgovaraju. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: