Subota, 18. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Održana psihodramska radionica za učenike srednje Saobraćajne škole Tuzla (FOTO)

Preuzmite sliku

Srednjoškolci Saobraćajne škole oduševljeni – održana psihodramska radionica u njihovoj školi.

Psihoterapeutkinje UG „PSIHODRAMA“ Sarajevo Samira Selesković i Amra Muradbegović (uposlenica i Centra za terapiju i rehabilitaciju Vive Žene Tuzla), održale su ovog mjeseca besplatnu radionicu za učenike srednje Saobraćajne škole u Tuzli na temu „Moja uloga druga/rice“.

Inicijativa za održavanje psihodramske radionice potekla je od pojedinih učenika pomenute škole, kao i od profesorice Elvire Huskić koja je UG “Psihodrama” uputila molbu za održavanje radionice.

  • image003
  • Utiske sa radionice najbolje opisuju komentari srednjoškolaca:

    M. K. – „Psihodramska radionica je novo iskustvo za mene, koje mi se mnogo svidjelo. Volio bih da ponovo ucestvujem u takvim radionicama“.

    E. M. – „Radionica “Psihodrama” je novo i uzbudljivo iskustvo za sve nas. Toliko je bilo dobro da bih se prijavila za svaku sljedecu radionicu. Gospodjice koje su bile zaduzene za vodjenje radionice odlicno su odradile svoj posao, sve pohvale za njih i cast bi mi bila ponovo raditi sa njima.“

    R. O. – „Radionica mi se jako svidjela zato sto smo pomoću nje upoznali sebe, svoje karakteristike, a i nase školske prijatelje. Trebali smo se i ranije susretati sa radionicama ovakve svrhe jer na sve nas ostavlja pozitivan utisak. Nadam se i daljim susretima sa ucenicima nase skole na ovakvim radionicama.“

    Š. H. – „Bilo mi je prelijepo, voljela bi da se opet sretnemo. DODJITE NAM OPET !!!!

    M.K. – „Smatram da bi svi ucenici u toku svog skolovanja trebali prisustvovati radionicama ovog tipa, jer mozemo upoznati sebe i prijatelje, te zahvaljujuci tome raditi na svom stavu prema ostalima.“

  • image005
  • Psihodrama je grupni psihoterapijski pravac u kojem se kroz korištenje akcionih i dramskih metoda istražuju interpersonalni odnosi i unutrašnji svijet pojedinca s ciljem razvoja spontanosti i kreativnosti.

    Psihodrama se koristi i kroz radionički rad u kojem se kroz niz tehnika (zamjenu uloga, dubliranje, ogledanje, itd.) osoba podstiče da na psihodramskoj sceni upozna različite dijelove sebe, sagleda svoje emocije, misli i postupke, susretne se sa svojim željama, fantazijama, snovima, kao i važnim osobama, razriješi sopstvene unutrašnje konflikte i dovrši nedovršene razgovore i poslove. Ovi sadržaji se odigravaju na sceni “sada i ovde” i približni su iskustvima iz realnog života ili su eksternalizacija unutrašnjih psihičkih procesa. U psihodrami se podstiče scenska ekspresija uz korišćenje dramskih tehnika, sociometrije i grupne dinamike.

    Kao psihoterapijska metoda, psihodrama je prikladna za sve koji žele istražiti svoje mogućnosti, snage i sposobnosti te riješiti neke probleme i dileme, donijeti važne životne odluke ili suočiti se i lakše nositi s nevoljama i odlukama njima važnih ljudi. Posebno je korisna za stidljive, povučene osobe koje teško uspostavljaju kontakt i komuniciraju s drugima te im funkcioniranje u raznim grupama i kolektivima predstavlja težak, i zastrašujući zadatak.

    Raduje nas činjenica kako su srednjoškolci prihvatili psihodramsku radionicu, jer je to jedno novo i pozitivno iskustvo za njih, kako i sami kažu. Stepen njihove uključenosti u sadržaj radionice i motiviranost za daljim radom na sebi i poboljšanju kvaliteta života pokreće i nas, kao terapeute, da se bavimo ovim poslom. Mi smo i dalje otvorene za nastavak saradnje sa mladima. Psihodrama pored rada sa mladima, uključuje i rad sa djecom i odraslima, bilo da je riječ o nekoj tematskoj radionicama ili psihoterapijskom radu na sebi.” kazale su Samira Selesković i Amra Muradbegović, voditeljice radionice/psihodramske psihoterapeutkinje.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje