Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Visok krvni pritisak u trudnoći povezan s kasnijim srčanim problemima

Preuzmite sliku

Popularno

Žene kod kojih se razvije visok krvni pritisak u trudnoći mogle bi imati veći rizik od srčanog ili moždanog udara decenijama kasnije, pokazala je norveška studija.

U usporedbi sa ženama s normalnim krvnim pritiskom tokom svake trudnoće, trudnice kod kojih se javila hipertenzija za vrijeme jedne ili više trudnoća imale su 57 posto veću vjerovatnoću da će doživjeti srčani ili moždani udar između 40. i 70. godine, prenosi Hina.

“Znali smo da žene koje dobiju visok pritisak u trudnoći imaju dvostruko veći rizik od kardiovaskularnih bolesti u usporedbi sa ženama bez tih komplikacija”, rekla je autorica studije Eirin Beate Haug s norveškog Univerziteta nauke i tehnologije u Trondheimu.

“Iz naše sadašnje studije saznali smo da se većina povišenog kardiovaskularnog rizika kod žena s hipertenzivnim poremećajima u trudnoći može objasniti višim razinama tradicionalnih kardiovaskularnih rizičnih faktora, posebice krvnog pritiska i BMI-a”, rekla je Haug u emailu.

Visok pritisak i visoki BMI (indeks tjelesne mase) objašnjava 77 posto povećanog rizika od srčanog i moždanog udara među ženama koje su imale hipertenzivne poremećaje tokom trudnoće, izvijestili su naučnici u stručnom časopisu JAMA Cardiology.

U studiji je praćeno 23.885 žena koje su imale jednu ili više trudnoća prije 40-e godine, uključujući 2199 žena koje su razvile hipertenzivne poremećaje u trudnoći.

Ukupno 728 žena imalo je samo “gestacijsku” hipertenziju. Ona se razvila u ozbiljniju i potencijalno opasnu za život verziju visokog pritiska poznatu kao preeklampsiju kod 1391 žena.

Sveukupno 1155 žena koje nikada nisu imale hipertenzivne poremećaje u trudnoći tokom studije su imale srčani ili moždani udar.

U usporedbi sa ženama koje nisu imale visok pritisak u trudnoći, žene s bilo kakvom vrstom gestacijskog hipertenzivnog poremećaja imale su 64 posto veću vjerovatnoću da će dobiti srčani udar u dobi između 40 i 70 godina. Žene s istorijom poviješću hipertenzije u trudnoći također su imale 47 posto veću vjerovatnoću za pojavu zastoja srca i 40 posto veću za moždani udar.

Rizik je bio čak i veći kod žena kod kojih se razvila preeklampsija – 78 posto veća vjerovatnoća za srčani udar, 83 posto za zastoj srca i 46 posto za moždani udar između 40-e i 70-e godine u usporedbi sa ženama koje nisu imale visok pritisak u trudnoći.

Rezultati studije ukazuju na to da žene s istorijom hipertenzivnih poremećaja u trudnoći mogu smanjiti svoj rizik od budućih srčanih problema održavanjem svoje tjelesne težine i krvnog pritiska unutar zdravih granica, izjavila je Laura Benschop iz Medicinskog centra Erasmus u Rotterdamu, koja nije bila uključena u studiju.

“Žene trebaju biti upoznate s tim kardiovaskularnim rizičnim faktorima i redovno provjeravati svoj krvni pritisak i BMI nakon trudnoće”, rekla je Benschop. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje