Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Uticaj kofeina na plod: Koliko je konzumiranje kafe u trudnoći zapravo bezbjedno?

Preuzmite sliku

Popularno

Britanski stručnjaci sa Lesterskog univerziteta upozorili su o štetnosti kofeina u trudnoći. Evo zbog čega bi buduće mame trebalo da izbjegavaju omiljeni crni napitak…

Osim na trudnice kafopije, ovo upozorenje se odnosi i na one buduće majke koje konzumiraju čaj, gazirane napitke, čokoladu i neke lijekove koji se dobijaju na recept.

U ranijem istraživanju ove godine, američki stručnjaci su upozorili da su trudnice koje piju dvije i više šolje kafe dnevno pod dvostruko većim rizikom od pobačaja od onih koje izbjegavaju kafu. Što se tiče beba koje se rode sa nedovoljnom tjelesnom težinom, one su kad odrastu izloženije raznim bolesnim stanjima, kao što su povišen krvni pritisak, dijabetes i srčani problemi.

Britanski stručnjaci su obavili istraživanje na 2.645 žena, prosječne starosti 30 godina, koje su bile između osme i dvanaeste sedmice trudnoće. Prosječan dnevni unos kofeina ovih žena bio je 159 miligrama, što je u Britaniji ispod preporučenog nivoa od 200 miligrama. Ustanovljeno je da je dejstvo kofeina na rast ploda u sličnoj mjeri nepovoljno kao i dejstvo alkohola. Naime, kod trudnica koje piju jednu do dvije šolje kafe dnevno (odnosno između 100 i 199 miligrama kofeina) rizik od rađanja nedovoljno teškog djeteta povećava za 20 posto u odnosu na one koje konzumiraju manje od 100 miligrama kofeina.

Kod trudnica koje konzumiraju dvije do tri šolje kafe dnevno (odnosno 200 do 299 miligrama kofeina) taj rizik je bio veći za 50 posto.

Savjet britanskih stručnjaka je da se još uoči začeća i tokom cijele trudnoće maksimalno ograniči unos kofeina i da on po mogućnosti ne prelazi 100 miligrama dnevno. (mamaibeba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,