Utorak, 30. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ova navika može smanjiti rizik od srčanih bolesti, tvrde stručnjaci

Preuzmite sliku

Kardiovaskularne bolesti obuhvataju sva stanja koja utiču na srce ili krvožilni sistem. To, između ostalog, uključuje koronarnu bolest srca, zatajenje srca i moždani udar.

Brojni uzročnici mogu pridonijeti srčanim bolestima, uključujući pušenje, koliko često vježbamo i kakva je naša prehrana.

Međutim, kardiologinja Abeer Berry otkrila je jednu jednostavnu prehrambenu naviku koja može smanjiti rizik od srčanih bolesti.

“Želite li znati jednostavan način za smanjenje rizika od razvoja bolesti srca? Jedite svoje obroke ranije”, rekla je Berry u videu.

Ističe da je već dobro poznato kako prehrana igra važnu ulogu u napredovanju i razvoju kardiovaskularnih bolesti.

Spomenula je francusko istraživanje iz decembra 2023. u kojem su naučnici analizirali podatke više od 100.000 ljudi.

“Otkrili su da što kasnije pojedete svoj prvi obrok u danu, to je veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti”, rekla je.

Spominje da su nalazi čak bili toliko specifični da sugerišu da svaki sat kašnjenja povećava rizik sve više i više.

“Na primjer, netko ko je doručkovao u 9 ujutro, u odnosu na osobu koja je jela u 8 ujutro, imao je šest posto veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti” , objasnila je.

@abeerberry1 Eat your meals earlier to reduce your risk of cardiovascular disease #fyp #viral #cardio #cardiology #medicine #cardiologist #health #healthy #food #meals #timedeating #intermittentfasting ♬ Big mood – aApVision

Osim toga, upozorila je da je i posljednji obrok kasno noću bio povezan s još većim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti.

“Jedući obroke nakon 20 sati, u usporedbi s onima koji su zadnji obrok jeli prije 20 sati, ljudi koji su jeli kasnije imali su 28 posto veći rizik od razvoja moždanog udara”, napominje Berry.

Također je preporučila duže razmake između obroka. (Index.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje