Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Imali ste napad panike? Evo koja vam namirnica može pomoći

Preuzmite sliku

Popularno

Kad imate napad panike, vašem je tijelu teško razlikovati šta je opasno od onoga šta je sigurno.

Kiselost limuna pomaže da se uzemljite i ostanete prisutni u trenutku, a ne u petlji negativnih emocija

Napadi panike pogađaju milione ljudi, a mogu ga doživjeti čak i oni koji se ne bore s psihičkim problemom. Simptomi mogu uključivati znojenje, trnce u rukama, ubrzan rad srca, drhtanje, osjećaj nadolazeće propasti i strah od smrti.

Naravno, niko ne želi taj osjećaj, no nije ga se nimalo lako riješiti. Zbog toga je Jennifer Anders, psihologinja iz Colorada, koja vodi Instagram profil The.Anxiety.Doc, objavila ‘reel’ kojim je pokazala neuobičajenu metodu za zaustavljanje napadaja panike. Video, koji je objavljen prošlog ljeta, prikupio je 2,7 miliona pregleda i desetke hiljada lajkova, a i dalje se često dijeli.

  • Kiselina će vam pomoći

    Dr. Anders savjetuje da se izreže limun na kriške i stavi u usta sljedeći put kad osjetite da dolazi napad panike.

    Mogu li dodaci prehrani pomoći u suzbijanju simptoma depresije?

    Način na koji limun djeluje je da a unosi svijest u tijelo i drži vas u trenutku tako da je na neki način alat za uzemljenje, rekla je Anders.

    Poanta je um od misli i unijeti svijest u fizičko tijelo svaki put kad osjetite napadaj panike. Dr. kaže da ako nemate limun pri ruci, metoda također funkcionira s kiselim slatkišima.

  • Kako limun pomaže

    Naš simpatički živčani sistem mreža je živaca koji nam pomažu da brzo reagiramo na stresnu situaciju. Svaka senzorna intervencija – poput korištenja okusa ili mirisa – koja vas može izvući iz reakcije na borbu, bijeg ili strah bit će korisna. Senzorni dijelovi su izvrsni za to jer naš mozak koristi senzore kako bi odredio jesmo li uopštee u opasnosti ili nismo, rekla je američka psihoterapeutkinja Victoria Riordan.
    No kada imate napadaj panike, vašem je tijelu teško razlikovati što je zapravo opasno od onoga što je sigurno. Mogli biste biti u savršeno sigurnom okruženju, ali vaš mozak i tijelo tumače okolinu kao nešto prijeteće. Tu dolazi na scenu senzorni alat, poput cuclanja limuna. Ova metoda se također naziva tehnika uzemljenja.

    Kada nije od pomoći

    Dr. Anders naglasila je kako ova metoda ne vrijedi za nekoga ko ima napadaj panike zbog intenzivnog iskustva koje je doživio.

    Strah, tjeskoba, tuga, ljutnja… Kada je vrijeme za psihološku pomoć?

    Tjeskoba kao odgovor na nešto užasno i tragično je normalna reakcija, i zapravo, rekla bih opravdana. Na neki način je korisno imati taj val adrenalina jer je to dio reakcije na borbu ili bijeg, pokreće vas, tjera na akciju. Ono što ne volimo je kada tijelo proizvodi to fiziološko iskustvo u odsutnosti stresora, kaže dr. Anders.

  • Potražite pomoć

    Činjenica je da ne možete prolaziti kroz život s napadajima panike i limunom u džepu. Potražite pomoć kod stručnjaka kako biste naučili upravljati napadajima, umjesto oni vama.

    Iako trik s limunom može ponekad biti koristan, on vam neće pomoći da dođete do korijena problema, koji je neophodan dio vašeg putovanja mentalnog zdravlja, dodala je Anders, piše Ordinacija.hr

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,