Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Muškarci mogu biti povrijeđeni više od žena tokom raskida, a evo zašto

Preuzmite sliku

Popularno

 

Raskidi mogu zaista slomiti ženska srca. Ali grupa briljantnih umova nedavno je saznala da bi muškarci nakon raskida mogli biti više razoreni od svojih partnerica, piše Bright Side.

Muškarci su također emotivniji kada je riječ o razgovoru o bolovima u srcu (da, i oni govore o tome.) I svi ovi intrigantni zaključci dio su studije odnosa koju su sproveli psiholozi, prenosi Tuzlanski.ba.

Muškarci češće traže pomoć na internetu

Za prikupljanje podataka, naučnici su pregledali postove preko 184.000 ljudi na Redditu (masovnom online diskusijskom forumu) posebno u zajednici pod nazivom “veze”.

Njihovi nalazi su otkrili da su oko 55% korisnika koji su tražili pomoć za svoje ljubavne probleme bili muškarci, dok su samo oko 45% bile žene.

Rezultati su također otkrili da je “bol u srcu” najčešća tema u objavama. Na forumu se raspravljalo i o drugim temama poput vremena, ličnih kvaliteta, pitanja povjerenja i intimnosti.

Istraživači vjeruju da je anonimnost na platformi pomogla muškarcima da slobodno izraze svoje emocije.

Zastarjeli stereotip o muškosti, ili ideja da “dječaci ne plaču”, nekako je uticao na to kako se momci nose sa svojim osjećajima.

  • Stručni tim je rekao da je “anonimna i široko dostupna priroda” Reddita omogućila muškarcima (koji su uglavnom bili mladići) da razotkriju svoje duše. Žene, s druge strane, češće traže pomoć licem u lice ili idu na terapiju.

    Muškarci su bili emotivniji prema svojim bolovima u srcu u odnosu na žene

    Na osnovu naučnih podataka tima, momci su razgovarali o temama koje pokrivaju bolove u srcu, izlaske, zabave i lične kvalitete.

    U međuvremenu, dame su više pričale o svojim zabrinutostima u pogledu maltretiranja, finansija, udaljenosti i kućnih poslova.

    Charlotte Entwistle, vodeća autorica studije, rekla je “Činjenica da su muškarci češće raspravljali o temi boli u srcu naglašava kako su muškarci barem jednako emocionalno pogođeni problemima u vezi kao i žene.”

    Istraživači su također primijetili da je većina dječaka tražila podršku dok je problem još bio u ranoj fazi. Djevojke su, s druge strane, bile sklone da traže pomoć kada je kriza već bila teška.

    Činilo se da su muškarci sigurniji u svoje veze od žena

    Jezik koji koristi svaki spol također je otkrio određene obrasce. Žene su navodno koristile više samofokusirani jezik („ja“ riječi) i imale više negativnih emocija u svojim objavama.

    To ih je navelo da povjeruju da su dame uglavnom bile u preokupiranom stanju privrženosti – stilu privrženosti koji karakteriše sumnja u sebe, što obično rezultira nesigurnošću i anksioznošću.

  • Nasuprot tome, muškarci su više koristili zamjenicu “mi”, zajedno s riječima pripadnosti i pozitivnim emocijama. Znakovi koji su u skladu sa sigurnim stanjem vezanosti, koji uključuju povjerenje i pozitivna osjećanja u vezi.

    Međutim, također je važno napomenuti da su korisnici koji su identificirani sa odbacivanjem stanja privrženosti – ili oni koji ne cijene veze – uglavnom bili muškarci.

    Istraživači se nadaju da će ova istraživanja i podaci ispraviti određenu negativnu stigmu o muškarcima

    Vodeći istraživač dr. Ryan Boyd vjeruje da je studija dovela u pitanje uobičajene ideje o rodnim razlikama kada su u pitanju heteroseksualni odnosi.

    Rekao je: “Kada uklonite tradicionalnu društvenu stigmu prema muškarcima zbog traženja pomoći i dijeljenja svojih emocija… čini se da su jednako uloženi u rješavanje problema u svojim odnosima kao i žene.”

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje