Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kolekcionar Ata ima više od 2.000 satova: Za ovaj hobi treba novac, vrijeme i strpljenje (FOTO)

Preuzmite sliku

Satovi u obliku prstena, manšete, igala za kravatu, broša I drugih modnih dodataka samo su neki od primjeraka vrijedne kolekcije satova koju posjeduje Erol Ata, turski biznismen i zaljubljenik u “mjerače vremena”, piše Anadolu Agency (AA).

U razgovoru s novinarom AA, Ata je naglasio da je privrednik koji se bavi sasvim drugačijim poslom, ali da mu sakupljanje satova predstavlja hobi već punih 25 godina.

“Za ovaj hobi potrebna su sredstva, vrijeme i strpljenje. Ja od 1990. godine sakupljam specijalno dizajnirane i neobične satove. U početku sam sakupljao i satove koji ne rade, ali u posljednje vrijeme to više ne radim. Malo je satova koje nemam u kolekciji i sada sakupljam i nesvakidašnje prstenje, gramofone i radioprijemnike”, kazao je Ata i dodao da ništa iz njegove kolekcije nije na prodaju.

– Svakodnevno nosim najmanje dva sata

Ata ima preko dvije hiljade satova, ali nema namjeru da se na tome zaustavi. Prijatelji ga nerijetko zovu i “sakupljačem vremena”, a na zidovima u kući ima blizu 50 satova.

“Svakodnevno nosima najmanje dva sata, a nekada i do šest kada obučem odijelo, jer nosim satove u obliku prstena, manšete i drugih dodataka”, kazao je Ata.

Ističući da mu satovi predstavljaju poseban užitak, iako su mu za nabavku nekih trebalo nekoliko godina, Ata je kazao da je najteže došao do sata koji nije zlatni, ali po izgledu i novcu za koji ga je kupio, kao da i jeste.

“Za nabavku sata švicarskog dizajna i kvalitete trebale su mi tri i pol godine. Išao sam svaka tri mjeseca i tražio ga, ali me je tadašnji vlasnik svaki put odbijao. Na kraju je popustio i tražio mnogo, ali sam izvadio novac i tako došao do njega”, kazao je Ata.

– Zimsko pomijeranje kazaljki unazad oduzima mnogo vremena

Ata navodi da je većina džepnih satova automatskog tipa i da mu zbog toga ne oduzimaju previše vremena, što nije slučaj sa zidnim satovima koji su mehaničkog tipa i rade na ručno navijanje.

“Pomijeranje kazaljki na satovima nije bezazlen proces, posebno kada je riječ o zimskom vraćanju kazaljki unazad. Neki stručnjaci za satove kazaljke čak i ne pomijeraju kako se ne bi oštetio mehanizam. Ja satove zaustavim noć prije i aktiviram ih ujutro kako ne bih vraćao kazaljke. S lakoćom ih navijam kada se kazaljke pomijeraju unaprijed. Upravo danas sam namještao satove, jer smo prešli na ljetno mjerenje vremena”, kazao je Ata.

Ata želi da se u budućnosti njegova djeca brinu o satovima koje naslijede. Kolekcionar je na kraju dodao da je i video nadzor u sobi u kojoj čuva satove pokazatelj koliko mu oni znače.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,