Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Naučnici otkrili da bi bakterije mogle opstati ispod površine Marsa puno duže nego se mislilo

Preuzmite sliku

Otkriće moguće dugovječnosti bakterija na Marsu, može biti dobra vijesti u potrazi za tragovima života na Crvenom planetu. Naime, to znači da bi potencijalna kontaminacija uzorcima sa Zemlje zapravo bila – trajna.

Otkriće moguće dugovječnosti bakterija na Marsu, može biti dobra vijesti u potrazi za tragovima života na Crvenoj planeti. Naime, to znači da bi potencijalna kontaminacija uzorcima sa Zemlje zapravo bila – trajna.

Većina prijašnjih eksperimenata kojima se testiralo mogu li mikroorganizmi preživjeti intenzivno zračenje na Marsu koristila je hidratizirane bakterije na sobnoj temperaturi. Za najdugovječnije od njih smatralo se da mogu preživjeti do otprilike milijun godina.

No, Brian Hoffman sa Univerziteta Northwestern u Illinoisu i njegovi kolege zauzeli su drugačiji pristup, osušili su različite bakterije i kvasce, i zamrznuli ih prije nego što su ih podvrgli zračenju sličnom onome koje bi doživjele zakopane na Marsu. Nakon toga izmjerili su štetu na njima.

Postoji to fenomenalno umnožavanje otpora kada se riješite vode i sve ohladite, kaže Hoffman. Mars je suh i hladan, pa je vjerovatno da bi tamo bilo i bakterija. Uzorci istraživača bili su toliko malo oštećeni radijacijom da su procijenili da bi bakterije mogle preživjeti do oko 280 miliona godina. Kad bi se liofilizirane bakterije tokom tog vremena zagrijale i izložile vodi, izašle bi iz svog stanja mirovanja.

Naučnici procjenjuju da se Mars osušio prije otprilike tri milijarde godina, tako da su čak i najotpornije bakterije dosad najvjerovatnije mrtve.

Novootkrivena dugovječnost bakterija mogla bi u budućnosti olakšati pronalaženje sačuvanih dokaza o bilo kojoj bakteriji koja je nekoć živjela na Marsu. No, to isto tako znači da, ako Mars kontaminiramo zemaljskim organizmima, ta kontaminacija bi bila praktički trajna.

Ako kontaminiramo područje u koje sletimo, kako ćemo znati je li ono što nađemo bilo tamo prije nego što smo tamo stigli ili je to nešto što smo deponirali? Ako ne možemo reći što je naše, a što s Marsa, onda je nemoguće reći je li tamo bilo života, kaže Hoffman. (Zimo.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,