Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ruski nuklearni arsenal: Koliki je zapravo i ko ga kontroliše?

Preuzmite sliku

Ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je upozorio Zapad da je Rusija spremna za nuklearni rat i da će se, ako Sjedinjene Države pošalju trupe u Ukrajinu, taj potez smatrati značajnom eskalacijom rata.

Rusija, koja je naslijedila nuklearno oružje Sovjetskog Saveza, ima najveću svjetsku zalihu nuklearnih bojevih glava.

“Ruski predsjednik ima direktnu kontrolu nad oko 5.580 nuklearnih bojevih glava,” tvrdi Federacija američkih naučnika (FAS), prenosi Reuters.

“Od toga je oko 1.200 bojevih glava povučeno iz upotrebe, ali su uglavnom netaknute, a oko 4.380 je uskladišteno za upotrebu na strateškim lanserima dugog dometa, kao i za potreben taktičkih nuklearnih snaga manjeg dometa,” tvrdi FAS.

“Od uskladištenih bojevih glava, 1.710 strateških bojevih glava je raspoređeno na sljedeči način: oko 870 bojevih glava služi za balističke rakete na kopnu, oko 640 za balističke rakete koje se lansiraju s podmornica i oko 200 bojevih glava je vjerovatno označeno za uoptrebu iz teških bombardera,” saopštio je FAS.

Takve brojke znače da bi Moskva mogla uništiti svijet više puta.

Tokom Hladnog rata, Sovjetski Savez je na vrhuncu imao oko 40.000 nuklearnih bojevih glava, dok su Sjedinjene Države imale oko 30.000.

Ruska nuklearna doktrina objavljena 2020. objasnila je uslove pod kojima bi ruski predsjednik razmislio o upotrebi nuklearnog oružja: općenito kao odgovor na napad nuklearnim ili drugim oružjem za masovno uništenje, ili na upotrebu konvencionalnog oružja protiv Rusije “kada bi samo postojanje države bilo ugroženo”.

Sjedinjene Države su u svom pregledu nuklearnog položaja iz 2022. navele da Rusija i Kina proširuju i moderniziraju svoje nuklearne snage i da će Washington slijediti pristup zasnovan na kontroli naoružanja kako bi spriječio skupe utrke u naoružanju.

Putin je rekao da bi Rusija razmotrila testiranje nuklearnog oružja ako bi to učinile i Sjedinjene Države.

Prošle godine je potpisao zakon o povlačenju ruske ratifikacije Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba (CTBT). Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Rusija nije izvršila niti jedan nuklearni test.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje