Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Dvije godine od ubistva novinara Khashoggija: Svirepi zločin još uvijek nije razriješen

Preuzmite sliku

Od svirepog ubistva novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu prošle su dvije godine, a glavni osumnjičenici još nikada nisu odgovarali za počinjeno djelo, javlja Anadolu Agency (AA).

Posmrtni ostaci ubijenog novinara Khashoggija nikada nisu pronađeni, a u izvještajima istražitelja se navodi da su u potpunosti uništeni kako bi se zameo svaki trag o tom zločinu.

Aktivisti i grupe za zaštitu ljudskih prava tvrde da je Khashoggijevo ubistvo bilo planirano i da je izvedeno po nalogu saudijskog prestolonasljednika princa Muhammeda bin Salmana, a zvanični Rijad negira te optužbe.

U septembru je glavni saudijski tužilac saopćio konačne presude za osam optuženih za ubistvo Khashoggija. Petorica optuženih su osuđeni na po 20 godina zatvora, jedan na deset i dvojica na po sedam godina.

Saudijske vlasti nisu otkrile identitete osuđenih, niti ko je koju kaznu dobio, čime su dodatno intenzivirane sumnje i kritike da je cijeli taj sudski postupak bio u svrhu zataškivanja.

– Neopisiv zločin-

Advokat za zaštitu ljudskih prava i izvršni direktor ženevskog Odbora za pravdu Ahmed Mefreh izjavio je kako je ubistvo novinara Khashoggija postalo pitanje međunarodnog javnog mnijenja i da kao takvo ne može biti zataškano i ostavljeno po strani.

“Taj slučaj je zločin koji je počinio vladajući saudijski politički sistem, koji koristi silu i brutalno ubija svoje oponente“, kazao je Mefreh.

Merfeh je u razgovoru za AA kazao kako slučaj Khashoggijevog ubistva ne može biti zaboravljen i zataškan jer ni njegovi posmrtni ostaci nisu sahranjeni.

Ističući kako je riječ o neopisivom zločinu, Mefreh je kazao da su odgovorniji za Khahoggijevo ubistvo još uvijek na slobodi i kako nisu odgovarali za počinjeno djelo.

O sudskom procesu kojeg je Saudijska Arabija vodila u vezi s Khashoggijevog ubistva, Mefreh je kazao da nije bio neovisan, transparentan i profesionalan.

“Slučaj ubistva Khashoggija ne pripada samo njegovoj porodici i porodica nije ta koja može oslobađati počinioce ili izricati presude“, kazao je Mefreh uz podjećanje da je Khashoggijev sin Salah u poruci na Twitteru ranije napisao kako oprašta ubicama.

Mefreh tvrdi da Khashoggijevo ubistvo predstavlja čin organiziranog kriminala kojeg je vladajući politički sistem jedne zemlje počinio na tlu druge suverene države.

– Politička suđenja-

Advokat i čelnik međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava Salam sa sjedištem u Londonu Alaa Abdel-Monsef izjavio je kako sve okolnosti i tajnovitost suđenja u Rijadu pokazuju da se radilo o plitičkoj namještaljci koja je za cilj imala da pokaže kako Saudijska Arabija primjenjuje zakone i sudi kriminalcima.

On tvrdi da se saudijske vlasti otvoreno miješaju u taj sudski proces jer se u njemu spominju i imena istaknutih članova kraljevske porodice.

“Slučaj bi u potpunosti bio zataškan i zakopan da nije bilo transparentnosti turskih institucija i pritiska iz Ujedinjenih nacija, medija i međunarodne zajednice“, kazao je Abdel-Monsef.

Važna je činjenica da je specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih naroda za vansudska pogubljenja Agnes Callamard od početka pomno pratila slučaj zločina koji je počinjen u Istanbulu.

Tursko tužilaštvo je u martu ove godine podiglo optužnice protiv 18 osoba osumnjičenih za Khashoggijevo ubistvo, a četiri mjeseca kasnije je počeo proces suđenja optuženicima u odsustvu.

Abdel-Monsef tvrdi da su i neke zapadne agencije i institucije zatvarale oči pred slučajem Khashoggijevog ubistva i to isključivo zbog vlastitih interesa u Saudijskoj Arabiji.

Ured Visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava je u ljeto prošle godine objavio izvještaj od 101 stranice u kojem se navodi kako se Saudijska Arabija smatra odgovornom za planirano ubistvo Khashoggija.

U izvještaju je također navedeno kako postoje dokumentirani dokazi za istragu protiv visokih saudijskih zvaničnika, uključujući i princa Bin Salmana.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,