Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

3D verzija najpoznatije olupine na svijetu: Evo kako Titanic danas izgleda

Preuzmite sliku

Prikazana je 3D verzija najpoznatije svjetske olupine koja dosad nije viđena, piše BBC.

Prvo digitalno skeniranje Titanica u punoj veličini, koji leži 3.800 m (12.500 stopa) dolje u Atlantiku.

Omogućuje jedinstveni 3D prikaz cijelog broda, omogućujući dobar prikaz kao da vode nema. Više od 1500 ljudi poginulo je kada je brod udario u santu leda na svom prvom putovanju od Southamptona do New Yorka, prenosi Tuzlanski.ba

“Još uvijek postoje pitanja, osnovna pitanja, na koja treba odgovoriti o brodu”, rekao je Parks Stephenson, analitičar Titanica.

Titanic je opsežno istražen otkako je olupina otkrivena 1985. Ali toliko je ogroman da nam u mraku kamere mogu pokazati samo primamljive snimke broda u raspadanju – nikad cijelog. Nova snimka prikazuje olupinu u cijelosti, otkrivajući potpuni pogled na Titanic.

Sastoji se od dva dijela, s pramcem i krmom udaljenim oko 800 m (2600 stopa).

Skeniranje su u ljeto 2022. proveli Magellan Ltd, firma za kartiranje dubina, i Atlantic Productions, koji snimaju dokumentarac o projektu.

Podmornice, kojim je upravljao tim na specijaliziranom brodu putem daljinskog upravljača, provele su više od 200 sati istražujući olupinu uzduž i poprijeko. Snimili su više od 700.000 slika iz svakog ugla, stvarajući tačnu 3D rekonstrukciju.


Iz Magellana su naveli da je ovo najveći projekt podvodnog skeniranja koji je ikada proveden.

“Dubina, gotovo 4000 metara, predstavlja izazov, a na tom mjestu također postoje struje – i ne smijemo ništa dirati kako ne bismo oštetili olupinu”, objasnili su.

“A drugi izazov je da morate mapirati svaki kvadratni centimetar – čak i nezanimljive dijelove, kao što je na polju krhotina, morate mapirati blato, ali ovo vam je potrebno za popunjavanje između svih ovih zanimljivih objekata.”

Skeniranje pokazuje i veličinu broda, kao i neke sitne detalje, poput serijskog broja na jednom od propelera.

Pramac, sada prekriven stalaktitima od hrđe, prepoznatljiv je još uvijek čak i 100 godina nakon što je brod izgubljen. Na vrhu se nalazi paluba za čamce, gdje zjapeća rupa pruža pogled u prazninu gdje su nekad stajale velike stepenice. Međutim, krma je haotična zbrka metala. Ovaj dio broda se urušio kada se uvukao u morsko dno.

U okolnom polju krhotina razbacani su predmeti, uključujući raskošne metalne predmete s broda, kipove i neotvorene boce šampanjca. Tu su i lične stvari, uključujući desetke cipela koje leže na talogu.

Parks Stephenson, koji je godinama istraživao Titanic, rekao je da je bio “oduševljen” kada je prvi put vidio snimke.

“Omogućuje vam da vidite olupinu onako kako je nikada ne možete vidjeti iz podmornice, možete vidjeti olupinu u cijelosti. A ono što vam sada pokazuje je pravo stanje olupine .”

Ovo proučavanje, moglo bi otkriti mehaniku kako je brod udario u morsko dno.

More uzima danak na olupini, mikrobi je izjedaju, a dijelovi se raspadaju. Historičari su itekako svjesni da vrijeme ističe za potpuno razumijevanje pomorske katastrofe.

Skeniranje sada zamrzava olupinu u vremenu i omogućit će stručnjacima da proniknu u svaki sitni detalj nadajući se da će Titanic ipak otkriti svoje tajne.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje