Srijeda, 8. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Evo koliko oružja su dosad građani Srbije predali policiji

Preuzmite sliku

Počelo je razoružavanje Srbije, ali i povećana je bezbjednost djece u školama.

Bojana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala MUP-a Srbije rekla je za N1 da je, prema posljednjim podacima kojima ona raspolaže, predato oko 1.400 komada oružja, oko 45.000 komada municije, i oko 100 komada minsko-eksplozivnih naprava.

Otović Pjanović je u Novom danu TV N1 precizirala da je predato 765 komada oružja koje su vlasnici imali u legalnom posjedu, 199 komada oružja koji su pripadali preminulim licima i 404 komada koje je neregistrovano.

Podsjetila je da građani Srbije svakog dana, do 8. juna, mogu da predaju oružje u najbližoj policijskoj stanici ili da se policiji jave telefonom i dogovore na koji način izvršiti predaju.

Podsjetila je i da građani koji vrate oružje neće snositi nikakvu krivičnu odgovornost i posljedicu, niti će morati da dokazuju porijeklo oružja i donose bilo kakvu dokumentaciju.

Otović Pjanović je istakla da to što je najveći broj oružja koje je predato bilo u legalnom posjedu, govori koliko su se ljudi nakon teških zločina koji su u Srbiji izršeni prošle sedmice, osvjestili.

Najavila je i izmjene i dopune Zakona o oružju i municiji kojima će biti pooštreni uslovi pri izdavanju oružanog lista, a radiće se i učestalije revizije – na šest meseci do godinu dana – koje podrazumijevaju provjeru opšte medicinske osposobljenosti, psihijatrijski, psihološki i oftalmološki pregled, kao i testiranje na prisustvo psihoaktivnih supstanci.

Na pitanje šta će biti sa oružjem koje građani predaju, Otović Pjanović je objasnila da MUP ima jasno definisane procedure postupanja sa tim oružjem i predviđenje bezbjedne uslove čuvanja do postupka uništenja. Naglasila je da postoji mogućnosti i da građani oružje, po jednostavnoj proceduri, predaju u vlasništvo Republike Srbije.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje