Utorak, 7. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Konzilijum ljekara: Zdravstveno stanje Šešelja zahtjeva hitno liječenje

Preuzmite sliku

Članovi ljekarskog konzilijuma koji vode računa o zdravstvenom stanju haškog optuženika Vojislava Šešelja istakli su danas da je njegovo stanje pogoršano, da se mora odmah započeti sa terapijom, te da u slučaju njegovog povratka u Hag, s obzirom da on odbija liječenje pod tim uslovima, čeka ga smrt, javlja Anadolu Agency (AA).

Šef konzilijuma ljekara doktor Milovan Bojić objasnio je danas da je Šešelju hiruški odstranjen rak debelog crijeva, koji je od maja prošle godine metastazirao na jetru, a istovremeno je ozbiljan srčani bolesnik, sa hipertenzijom, bronhijalnom astmom, gastro-testinalnim bolestima i bolestima kože.

„Šešelj jedino ne podliježe padu svojih fizičkih aktivnosti, ali samo onaj ko ne poznaje dobro Šešelja može da pomisli da je, čim se kreće i govori, zdraviji nego što se misli”, rekao je Bojić i dodao da su najnoviji laboratorijski nalazi pokazali da su tumor-markeri visoki, a gvožđe ima niske vrijednosti.

Pogoršanje Šešeljevog zdravlja Bojić je objasnio i njegovim odbijanjem lječenja, jer, kako je istakao, Šešelj ne želi da započne terapiju i da je prekine zbog odlaska u Haški tribunal.

„Neviđeni je apsurd da se traži njegovo vraćanje upravo kada treba da počne liječenje. Ono što ja znam je da ukoliko se vrati u Haški tribunal da neće primati, ne samo hemoterapiju, već i lijekove za ostale bolesti i time će se staviti tačka na ovaj slučaj, tužna tačka i priča koja neće imati nikakvo opravdanje. To će biti ubistvo s umišljajem“, rekao je Bojić i dodao:

„Riječi glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca su šokantne. Pitamo se kako čovjek, koji se bavi istraživanjem i kažnajvanjem zločina, ovako beskrupulozno čini jedan zločin govoreći da je njegovo zdravstveno stanje irelevantno i da neće trepiti dolaskom u Haški tribunal.”

Član konzilijuma doktor Zoran Milošević izjavio je da Šešelj s liječenjem kasni više od godinu dana i da njegova terapija mora što prije da počne te da kod njega, kao i kod ostalih pacijenata koji boluju od karcinoma, nije moguće govoriti o ozdravljenju, već samo o „preživljavanju”.

Zbog zabrane Vojislava Šešelja da se njegova zdravstvena dokumentacija preda Haškom tribunalu i zvaničnim organima u Srbiji, Bojić je naveo da neće moći da pokažu dokumentaciju, ali da su ljekari konzilijuma spremni da odgovore Pretresnom vijeću Haškog tribunala šta se dešavalo s njegovim liječenjem.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, Haški Tribunal, optužio je u januaru 2003. godine Vojislava Šešelja da je podsticao zločine protiv čovječnosti i za kršenje zakona i običaja ratovanja na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine. U februaru iste godine Vojislav Šešelj se dobrovoljno predao. Zbog lošeg zdravstvenog stanja u novembru 2014. godine Šešelj je pušten na privremenu slobodu do izricanja presude.

Kako je saopšteno iz Haškog tribunala, Tužilaštvo Haškog tribunala je juče uputilo Žalbenom vijeću Haškog tribunala hitan prijedlog za izvršenje odluke o ukidanju prijevremenog oslobađanja Vojislava Šešelja. U prijedlogu, koji je potpisao glavni tužilac Serž Bramerc, od Žalbenog vijeća zatraženo je da naloži Pretresnom vijeću da opozove odluku o privremenom puštanju u roku od jednog dana od dana odluke o ovom prijedlogu.

(Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,