Ponedjeljak, 6. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Želite zadržati svoj paradajz svježim, sočnim i ukusnim? Postoji način kako to da uradite

Preuzmite sliku

Vjerovatno ste čuli da paradajz nikada ne biste trebali stavljati u frižider, ali je li to utemeljeno na dokazima ili je ovo samo stara mudrost koja se toliko često ponavlja da je prihvaćamo kao istinu?

Vjerovatno je većina vas ovo već prošla. Raspakujete svoje namirnice, stavljate limenke u ostavu, sireve u frižider, a onda dolazite do paradajza. Trebate li ga staviti u frižider kraj brokule i lisnatog povrća ili na radnu plohu s drugim sastojcima sobne temperature poput bijelog luka i krompira?

Kako čuvati paradajz pitanje je koje naizgled zbunjuje svakoga. U konačnici, pokušavate izbjeći jednu stvar, želite zadržati svoj paradajz svježim, sočnim i ukusnim što je duže moguće, prenosi Simply Recipes.

Da bismo razumjeli kako spriječiti da paradajz postane brašnasta, definirajmo idealan paradajz. Tražite paradajz koji je sočan i sladak. To znači da tražite zreli paradajz koji je dosego svoj vrhunac svježine – čvrsta, ali s malo mrlja. Brašnasti paradajz je suprotnost sočnog. Neugodne je teksture i bez okusa. Brašnastost općenito dolazi zbog poremećaja u sazrijevanju: dok plod sazrijeva, pretvara škrob u šećere. Međutim, brašnasti paradajz također mogu ukazivati ​​na problem u uzgoju.

Brašnasti paradjz teško je prenamijeniti.

‘Mrzim brašnasti paradjz’, kaže Micheline Maynard, novinarka, televizijska voditeljica, autorica, javna govornica i profesorica,

‘Oni su poput dinja bez okusa. Iskreno, nisam pronašla način da ih spasim. Općenito odustajem od njih. Mrzim bacanje hrane, pa pokušavam pričekati vrhunac sezone i ne žuriti’.

Prastaro pitanje, trebate li staviti svoj paradajz u frižider?

Vjerovatno ste čuli da paradajz nikada ne biste trebali stavljati u frižider, ali je li to utemeljeno na dokazima ili je ovo samo stara mudrost koja se toliko često ponavlja da je prihvaćamo kao istinu? Kulinarski urednik Serious Eatsa, Daniel Gritzer, pokušao je odgovoriti na to pitanje vlastitim nizom testova s paradajzom, a odgovor do kojeg je došao je da to ovisi o tome koliko je vaš paradajz zreo. Paradajz bi trebao biti na temperaturi od 12 do 20°C, toplije od frižidera, ali hladnije od sobne temperature, posebno ljeti.

Gritzer smatra da želite da vaš paradajz dosegne vrhunac zrelosti bez hlađenja. Kad dođu do te tačke, možete spriječiti kvarenje tako da ih stavite u frižider. Maynard ponavlja Gritzerova otkrića: ‘Trebali biste ostaviti čvršći paradajz na pultu, posebno onaj koji još nije zreo’, kaže ona,

‘Stavljam ih s peteljkom prema dolje s razmakom između njih. Cherry paradajz čuvam u frižideru ako ih neću brzo pojesti, ali najbolje ih je potrošiti što je prije moguće. Ako vidite da sok curi, iskoristite taj paradajz  što prije’.

Hlađenjem se zaustavlja proces zrenja. Ako je paradajz već zreo, možete usporiti proces kvarenja i održati je svježom tako da je stavite u frižider—neki izvori kažu da rajčica može ostati dobra u frižideru i do dvije sedmice. Ako nije zreo, ostavite ga da visi na pultu dok ne sazri, a zatim ga stavite u frižider. Kako god da ih pohranite, ostavite paradajz da se ugrije na sobnu temperaturu prije jela za najbolji okus, prenosi Večernji list

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,