Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zbog nedostatka vode stanovnici ovog gradića piju enormne količine Coca-Cole i drugih nezdravih pića

Preuzmite sliku

Ponekad mnoge svakodnevne stvari uzimamo zdravo za gotovo, a tek kada ostanemo bez toga shvatimo koliko sreće imamo što živimo na području koje, primjerice, još uvijek ima pitke vode u izobilju.

U živopisnom planinskom gradu San Cristobal de las Casas, koji se smjestio na jugoistoku savezne države Chiapas u Meksiku, stanovnici ne uživaju isti luksuz. Prisiljeni su kupovati za život neophodnu vodu u boci ili bačvama, a za mnoge od njih i to je postala preskupa opcija. Sve to je dovelo do toga da mještani piju neprimjerene količine Coca-Cole i sličnih nezdravih pića jer su dostupnija i često jeftinija od vode. Radi li se samo o još jednoj senzacionalističkoj priči ili najpoznatije gazirano piće na svijetu mijenja zdravstvenu sliku čitavog jednog mjesta, saznajte u nastavku.

  • Nesretna sudbina grada čije ljepote žive u sjeni gradskih afera

    Chiapas je najjužnija meksička savezna država koja se proteže sve do Pacifičkog mora, a na istoku graniči s Gvatemalom. Kao i u susjednoj Oaxaci na zapadu, stanovništvo je većinom indijanskog podrijetla te je siromaštvo ovdje puno izraženije nego u ostalim dijelovima zemlje. U prekrasnom San Cristobal de las Casas koji je jedan od najljepših predstavnika Chiapas regije, vladaju neka potpuno druga pravila prilagođena tradiciji i kulturi lokalnog stanovništva.

    Da ne postoje ovako neobične i bizarne priče o stanju opskrbe vodom u San Cristobalu, o njemu bi inače govorili kao o mjestu čudesne prirode, kulturnog naslijeđa, tradicionalnih specijaliteta i jedinstvenih turističkih atrakcija poput “Noćne šetnje” po džungli. No, činjenica da su mještani žedni te podložni razvoju dijabetesa koji pak rapidno povećava smrtnost stanovništva, centar pažnje premješta na gradske afere.

  • Svjetski prvaci u konzumiranju nezdravih pića 

    Kada bi Meksiko imao vlastitu reprezentaciju u ispijanju gaziranih pića, Chiapas bi definitivno bio kapetan momčadi. Statistike nam kažu da stanovnik San Cristobala u prosjeku popije gotovo dva litra gaziranog pića dnevno, a ona su danas dostupnija od vode. To je uticalo i na cjelokupno zdravlje stanovnika, sudeći po tome da se stopa smrtnosti uzrokovane dijabetesom od 2013. do 2016. godine povećala za 30%. Tako je ova hronična bolest postala drugi vodeći uzrok smrti u zemlji, odmah iza srčanih bolesti, prenosi putnikofer.hr.

    Dio nezadovoljnih i zabrinutih lokalnih aktivista krivca jednoglasno pronalazi u fabrici Coca-Cole koja se nalazi na samom rubu grada, a odgovorna je za ogromnu potrošnju zaliha vode.

    Agresivni marketing koji se uvukao u sve pore društva 

    Predstavnici tvornice i distributera Coca-Cole ležerno peru ruke od svega i tvrde da nisu krivi za manjak vode u San Cristobalu. Štaviše, odgovornost prebacuju na rastuću, ali loše planiranu urbanizaciju te manjak državnih ulaganja u gradsku infrastrukturu. Iako u tome možda ima i istine, svakako je zanimljivo što ne vide uzročno posljedične veze između veće dostupnosti gaziranih pića, potrošnje istih te rasta dijabetesa, bolesti koja je vrlo često vezana uz loše prehrambene navike. Istina jest da su klimatske promjene neosporivo uticale na presušivanje i zagađivanje izvora vode. Također, mnogi naučnicii stanovnici tvrde da u ovoj inače kišom bogatoj regiji Meksika više ona ne pada tako često.

    Vlasnici kažu da njihova fabrika ni na koji način ne ugrožava stanovništvo te da su vrela kojima se oni koriste puno dublja od onih koja služe za opskrbu grada. Budući da zapošljavaju više od 400 građana San Cristobala te pridonose državnoj ekonomiji, borba protiv ovakvih korporacija slična je onima s vjetrenjačama. Čak i kada lokalni aktivisti i stručnjaci upozoravaju na agresivnu marketinšku kampanju Coca-Cole i Pepsija koja traje od šezdesetih godina te koja pokušava ući u sve pore društvenog i kulturnog života, do promjena i dalje ne dolazi. Štaviše, decenijama se nastavlja tradicija ogromnih plakata na različitim jezicima koji prikazuju modele obučene u tradicionalnu odjeću plemena Tzotzil.

  • Lokalno pleme Tzotzil vjeruje da gazirana pića liječe od hroničnih bolesti

    Domorodačko stanovništvo Tzotzil je utisnulo motive Coca-Cole u stoljeća stare religijske prakse u kojima se miješaju katoličanstvo i tradicionalni Mayanski obredi. Mnogi vjeruju da gazirana pića imaju iscjeliteljsku moć te tvrde da su se upravo njima koristili kako bi liječili nekoć hronično bolesne ukućane.

    Neki od tih svjedoka navodnih čudesnih ozdravljenja su plemenski šamani i iscjelitelji koji ceremonije izvode više od 40 godina. Lokalni zdravstveni radnici i aktivisti ovdje ponovno upozoravaju da je tome „kumovala“ već spomenuta agresivna kampanja sveprisutnog smeđeg mjehuričastog pića.

    Premda postoje mnoga istraživanja koja pokazuju veću podložnost šećernoj bolesti Meksikanaca domorodačkog porijekla, važno je istaknuti i rastuću odgovornost multinacionalnih kompanija koje proizvode i distribuiraju gazirana pića. I sami znamo da je ključ dugog i kvalitetnog života raznovrsna i zdrava prehrana, no to ne znači da si ponekad ne smijemo priuštiti pokoji grešni trenutak. Sve je dobro dokle god su to samo trenuci, a ne svakodnevna praksa.  (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje