Utorak, 7. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Štednja u 4 efikasna koraka

Preuzmite sliku

Vjerovatno postoji mnoštvo razloga zbog kojih niste uspijevali da uštedite novac. Ukoliko mislite da je za to kriva nesposobnost da se nečega odreknete, griješite.

Štednja novca ne treba da ostane samo na ličnom nivou, nego morate da se potrudite da učinite da vaša okolina postane pogodna za štednju. Kada odlučite da smršate, kilogrami se ne tope samo zato što vi razmišljate o tome, nego je neophodno da napravite plan i da prilagodite način ishrane rezultatima koje želite da postignete. Isto važi i za novac, a evo kako da napravite pravo okruženje u kome ćete lako štedjeti.

1) ZAPIŠITE SVE PRIHODE I RASHODE

Zapišite ukupnu sumu novca koja ulazi u vaše domaćinstvo, a zatim napravite i detaljan spisak svih stvari na koje trošite novac i probajte da dođete do tačne cifre mjesečnih rashoda.

2) ODREDITE KOLIČINU NOVCA KOJU ŽELITE DA UŠTEDITE

  • stednja (1)
  • Zapišite koliku količinu novca želite mjesečno da uštedite. Zapamtite to nije cifra koju možete da uštedite, nego ona koju biste željeli da uštedite kako bi ostvarili neki postavljen cilj.

    Za ovo je neophodno da računate unazad, odnosno da prvo odredite kolika vam suma treba, a zatim i kad vam taj novac treba. Nakon toga podijelite zacrtanu sumu sa mjesecima koje ste predvidjeli za štednju i dobićete tačnu cifru koju treba da uštedite tokom jednog mjeseca.

    3) PODIJELITE TROŠKOVE U ČETIRI KATEGORIJE I ODREDITE LIMIT

  • štednja-stednja-paer
  • Kategorije u koje treba da podijelite rashode vašeg domaćinstva su: troškovi života (stanarina, hrana, računi) društveni troškovi ( školarine, prevoz, osiguranje) zabava (izlasci, odjeća, putovanja) i novac koji treba uštedjeti.

    Na prvom mjestu izdvojite količinu novca koju želite da uštedite, a ostatak rasporedite po prve tri grupe troškova. Vodite računa da novcem koji odvojite za određenu grupu troškova budu pokrivene sve obaveze.

    4) UŠTEĐEN NOVAC PREBACITE NA ODVOJEN RAČUN

    Novac koji želite da uštedite odmah po dobijanju plate prebacite na poseban račun, a trudite se i da ne pravite pozajmice između drugih grupa troškova. Ako ste dobro ispanirali troškove, lakše ćete da sačuvate novac planiran za štednju, a kada znate da se on gomila na bankovnom računu, lakše će vam biti i da se odreknete stvari koje ste njime ranije plaćali. Da biste pooštrili ovaj režim, i svoj štedljivi život učinili što efikasnijim, možete da otvorite nekoliko računa u banci, na koje ćete po prijemu plate raspoređivati novac.

    (zena.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , , ,