Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šest pravila: Da li je vaša porodica sretna i funkcionalna?

Preuzmite sliku

Povjerenje, podrška, posvećenost i dobro isplaniran raspored obaveza i razbibrige, kao i emocijonalna sigurnost, ono su što je potrebno da bi jedna porodica dobro funkcionisala i bila sretna.

Odnosi unutar porodice, naročito sloga između majke i oca, ključ su porodične sreće! U složnu kuću sreća sama dolazi na vrata – kaže jedna narodna poslovica.

Mirno, bez vike i uvreda

Ukoliko dođe do nesuglasica, rješavajte ih mirno, uz otvoren razgovor, razumijevanje i poštovanje druge strane. Pokušajte da ne podižete glas, da ne koristite ružne ni pogrdne riječi. Uvijek imajte na umu da nikako ne treba da povrijedite bilo kog člana svoje porodice, ni na koji način. Razgovarajte, problem ne treba da ostane neriješen, jer to je teret koji ćete nositi na plećima, a i djeca će to osjetiti, pa ćete time opteretiti i njih.

 Ista pravila i ako ne živite zajedno

Čak i ukoliko oba roditelja ne žive zajedno, ukoliko je došlo do razvoda, porodica i dalje može biti sretna. I tada porodični odnosi mogu da se zasnivaju na vrijednostima kao što su uzajamno poštovanje i razumijevanje i treba da imaju usaglašene stavove po pitanju vaspitanja djece. To su stvari koje djeci ulivaju sigurnost i pozitivno utiču na sreću.

  • Pomozite drugima

    Važno je da kao porodica budete odgovorni prema drugima, da kod djece izgradite osjećaj da drugima treba pomagati. Zato naučite da dajete onima kojima je potrebno. Davanje ujedinjuje porodicu. Učestvujte, na primer, u humanitarnim šetnjama ili trčanju, budite volonteri, pa sa djecom zajedno sadite drveće, uređujte bašte. Garderobu i igračke koje više ne koristite pakujte zajedno i planirajte odlazak u dečiji dom ili dom za odrasle kako biste poklonili stvari. Učite djecu da budu humana, da misle na druge, da vole druge, piše informer.rs.

    Zajedno

    Obaveze i brzi tempo kojim ih ispunjavamo često ne ostavljaju vremena za druženje. Važno je da roditelji i djeca imaju bar jednu zajedničku aktivnost u kojoj svi učestvuju. Otac i majka bi trebalo da provode podjednako vremena sa djecom, a najviše pozitivnog uticaja na porodične odnose imaju aktivnosti u kojima učestvujete svi.

    To je naročito važno ako djeca imaju između 6 i 12 godina, kažu psiholozi. Smislite neku igru, jednom sedmično idite u vožnju biciklom, idite zajedno na vježbe… Subota veče može da bude rezervisana za odlazak u kino ili kućno filmsko veče. Sami dogovori oko toga šta ćete gledati, šta ćete da grickate dok traje film učiniće da komunicirate, dogovarate se, pravite kompromise… Takođe, doneće smijeh i radost u dom.

  • Slušajte djecu, pa će i ona vas

    Za djecu je važno da znaju da ih slušate, da želite da čujete sve njihove probleme, ma koliko vam oni izgledali beznačajno i smiješno. Djeca imaju svoje strahove, dileme, brige.

    Pokušajte da sve to sagledate iz dječije perspektive. Dajte savjet, budite ozbiljni dok vam sedmogodišnjak ili tinejdžerka pričaju o događajima u školi.

    Budite sretni što žele sa vama da podele mnogo toga. Ipak, dijete ima pravo i na svoju privatnost i na svoje tajne, tada na snagu stupa povjerenje. Važno je da vaše dijete bude svesno da će u vama uvijek naći podršku, a vi da budete sigurni da će ukoliko postoji problem, dijete to otvoreno reći.

  • Družite se

    Svoju porodičnu sreću i radost dijelite sa drugima. Njegujte lijepe i dobre odnose sa komšijama, prijateljima, širom rodbinom. Nađite vremena za druženje sa svima njima, održavajte kontakte. Veoma je važno da imate na koga da se oslonite u slučaju da ste suočeni sa problemima, a to se svakome dešava. Baka i deka su veoma važne figure u životu porodice. Djeca koja provode više vremena sa bakama i dekama društvenija su, bolja u školi i pokazuju više brige za ostale. Bake će djecu naučiti strpljenju, a roditelji su pod manjim stresom ukoliko znaju da se mogu osloniti na bake i deke.

    Čuvajte tradiciju

    Slavite slavu, rođendane, svoje i dječije, Novu godinu, Božić… Svaki korak oko planiranja je blagotvoran! Okupljanje prijatelja i porodice ili slavlje samo u krugu vaše male zajednice veoma je važno za očuvanje porodične sreće. Odmori, zimovanja ili letovanja, važan su segment porodične sreće. Nije važno kuda ćete otputovati, važno je da ste zajedno! Planiranje putovanja, sam put, upoznavanje novog mjesta i ljudi, običaja, sve to blagotvorno djeluje na porodične odnose.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,