Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Seksualni odnosi nakon poroda

Preuzmite sliku

Nakon poroda, seksualna želja kod žene se smanjuje. Zbog čega se to dešava? Kod pojedinih žena uopšte ne postoji interesovanje za seks neko vreme nakon porođaja. Druge povrate seksualnu aktivnost relativno brzo. No, svaka žena treba da odredi svoj tempo.

Nedostatak seksualnog interesa može da bude posljedica promjene života, osjećanja iscrpljenosti, neophodnosti brige za dijete, partnera, za ostalu djecu. Pored toga, nepostojanje želje za seksom može da ima i fizičke uzroke. Ukoliko ste imali epiziotomiju ili oštećenje međice tokom porođaja, taj dio će biti osetljiv nekoliko nedelja.

Nakon poroda, seksualna želja kod žene se smanjuje. Brojni razlozi tjelesne, ali i psihološke prirode objašnjavaju te oscilacije ženskog libida (polne želje). Materinstvo i dojenje podstiču proizvodnju hormona prolaktina, koji je odgovoran i za blokiranje seksualne želje, što omogućava majci da se potpuno posveti djetetu. Čak je i kod muškaraca koji se puno brinu o svojoj bebi, uočen rast nivoa prolaktina, pa i kod njih dolazi do smanjenja spolne želje. Ako niste sigurni u svoj oporavak, pričekajte prvi ginekološki pregled i posavjetujte se sa ginekologom. Poslije prve ginekološke kontrole, ukoliko je sve u redu, potpuno je individualno kada ćete nastaviti sa seksualnim životom (odmah, ili nakon nekoliko mjeseci).

Kako bismo dobili tačniji i precizniji odgovor, kontaktirali smo gospođu Merimu Vejsilović, koja je jedini seksolog u BiH da nam kaže nešto više o ovoj temi.

Koliko je tačan stereotip da kod žena obično pada seksualna zelja, pogotovo nakon poroda?

To je stereotip u kojem ima i malo istine. Žene danas imaju jako mnogo uloga i funkcija. Danas žena hoće i da je obrazovana, da ima odgovoran posao, da ima porodicu, djecu da ima i za sebe vremena, da lijepo izgleda, da ima svoj hobi, što je sve jako teško uskladiti pa bih ja nekako rekla da žena ne gubi seksualnu želju, niti njoj seksualna želja opada jer se ona porodila, ne, to je nešto što možda zna biti potisnuto zbog prevelikih obaveza, nešto što često zna biti potisnuto upravo zbog nekih nezadovoljstava u komunikaciji. Žene su na to jako osjetljive i poznato je da žena koja u toku dana ima svađu s partnerom, nerazumijevanje, nepoštivanje od strane partnera, navečer neće baš biti raspoložena za seksualni odnos, tako da to može biti jedan od razloga. Žena je senzibilna, zahtjevna a na sebe je uzela jako puno uloga, obaveza pa utoliko, danas se često dešava i ja to često čujem od mladih žena da nemaju vremena, da su im se urijedili seksualni odnosi,a mi moramo priznati da bez obzira na sve ove emancipacije i trudove žena u svijetu, da je ovo ipak još uvijek svijet muškaraca i da oni imaju jako puno privilegija i da još uvijek imaju mnogo više vremena da posvete sebi. Muškarac koji puno radi, kad dođee kući, odmara se. Žena, s druge strane  i tada ima obaveza, tako da su njene potrebe i dalje iste,samo što možda život i velike obaveze mogu negativno uticati, jer zbog toga žena nekad bude nezadovoljna, nervozna,depresivna..i to je nešto što direktno utiče na njenu seksualnost. Osnova za ponovno uspostavljanje seksualnosti je razgovor. Pričajte sa partnerom o vašem strahu, o nedostatku vremena, o tome „šta bi bilo kad bi bilo“.Probajte da odete u krevet ranije, čim sredite bebu i ona zaspi. Prihvatite činjenicu da se nakon porođaja sve promijenilo, pa i vaš seksualni život. Budite spremni da promijenite vrijeme i način vođenja ljubavi.

Da li takvi problemi nastaju i zbog pojave djeteta u braku? Da li tada opada seksualna želja i aktivnost kod oba partnera?

Muškarac nema razloga da gubi interes za svoju suprugu jer se ona porodila. Tu su neki njegovi drugi psihološki i lični stavovi u pitanju. U principu, činjenica je da današnji muskarac preuzima dobar dio odgovornosti te mnogo više brine i o bebi nego što je to nekad bilo. Danas se puno toga promijenio, muškarci od prvog dana učestvuju u njezi i odgoju djeteta pa su možda i oni malo više opterećeni u tom periodu, i ja bih taj pad seksualnih odnosa time objasnila.Nema nikakvog razloga da dvoje mladih i zdravih ljudi koji su još usto dobili dijete kao plod svoje ljubavi, koji se i dalje vole i žele, nema nikakvog razloga da to negativno utiče na njihov seksualni život, naprotiv, to samo obogati taj njihov kompletan odnos.

U nastavku, donosimo vam i nekoliko praktičnih savjeta o tome kako poboljšati seksualni život nakon poroda.

1. Lubrikant može biti vrlo koristan ukoliko je vaša rodnica osjetljiva. Također, može pomoći ako imate problema sa suhoćom rodnice.

2. Prvi spolni odnos ne morate imati prvi puta kada osjetite požudu, možda bi bilo dobro da počnete polako prije nego dopustite da vas se dira na seksualan način.

3. Pričekajte s prvim spolnim odnosom dok vam rana u potpunosti ne zaraste, kako ne bi došlo do infekcije.

4. Ukoliko je umor vaš najveći problem, pokušajte naći vrijeme kada beba spava a vi niste u potpunosti iscrpljenosti.

5. Radite Kegelove vježbe svakodnevno, što će vam pomoći u vraćanja tonusa mišića na području vaše vagine i rodnice. Kada se oporavite od poroda počnite se baviti vježbom kako biste se vratili u formu.

6. Jedite zdravo i pijte mnogo tekućine. Odmarajte kada god dobite priliku. Briga o djetetu je vrlo iscrpljujuća i morate se brinuti o svojem zdravlju kako biste se mogli posvetiti bebi i sebi.

(zenskiportal.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,