Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ovo je najskuplja građevina na svijetu (FOTO)

Preuzmite sliku

Odavno smo navikli da se cijene luksuznih građevina izražavaju u milijardama dolara, ali da li možete da pretpostavite koja je najskuplja i koliko je njena izgradnja koštala?

  • đradjevina
  • Ne, nije u pitanju nikakav lukszni hotel ili vila nekog prebogatog tajkuna. Ne radi se ni o vojnim objektima. Nije ni naučna ustanova poput CERN-a.

    Najskuplja građevina na Zemlji je nuklearna elektrana!

    Radi se o C bloku nuklearke Hinkli Point u Velikoj Britaniji, čija očekivana cijena izgradnje iznosi basnoslovnih 38,8 milijardi dolara! I to pod uslovom da ne budu probijeni rokovi i da se ne dese neki nenadani dodatni izdaci. A što ne bi bilo čudno da se desi.

    Prema podacima Evropske komisije, ova nuklearna elektrana trebala bi da bude završena 2023. godine i proizvodit će 3,3 gigavata električne energije, odnosno zadovoljavaće oko sedam posto potreba Velike Britanije.

    Koliko je ova nuklearka skupa biva jasnije tek kada se njena cijena uporedi s drugim objektima, ali i zaradom koji isti donose.

  • cern
  • Pimjera radi, Veliki hadronski sudarač u CERN-u koštao je samo 4,75 milijardi dolara, a ako se uračunaju svi dosadašnji troškovi sa eksperimentima koji su tamo vršeni, ova naučna sprava potrošila je do sada 13,25 milijardi, odnosno samo trećinu onoga koliko će koštati Hinkli Point C.

    U ovom slučaju zarada nije klasično finansijska, ali je ipak ogromna, s obzirom na to da je u CERN-u potvrđeno postojanje Higsovog bozona, a što je naučnicima omogućilo da “otvore nova vrata” u fizici.

    Tu su i objekti LIGO, u kojima su otkriveni gravitacioni talasi, što je jedno od najvećih naučnih dostignuća ikada, koštali su svega 620 miliona dolara. Poređenja radi, za cijenu ove nuklearke moglo bi da se izgradi čak 57 ovakvih naučnih objekata.

    Doduše, postoji još jedan objekat na Zemlji čija cijena će biti paprena, pa čak i veća od one za nuklearku Hinkli…

    U pitanju je gasovod koji se trenutno gradi u Australiji, a koji će na kraju projekta koštati 54 milijarde. Ipak, očekuje se da će ovaj gasovod donijeti daleko veću zaradu u odnosu na svoju cijenu, a što jedna nuklearna elektrana neće moći u skorije vrijeme. Naročito ako se uzme u obzir da će proizvoditi samo sedam posto potreba Velike Britanije.

  • iss
  • Ruku na srce, postoji još jedan kudikako skuplji objekat, ali on nije na Zemlji… U pitanju je jedan svemirski projekat – Međunarodna svemirska stanica (MSS).

    Njena vrijednost, sa svim modulima i troškovima lansiranja tereta i posada u svemir, do sada iznosi 115 milijardi dolara.

    Ipak, ta cifra se do sada višestruko isplatila, pošto su u svemiru obavljani razni eksperimenti koji su državama koje u tom projektu učestvuju omogućili da otkriju i razviju nove tehnlologije na kojima su ostvarile veliku zaradu. (alo.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,