Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Osam znakova da ste na rubu nervnog sloma

Preuzmite sliku

Nedovoljno sna, otežano donošenje odluka i izbjegavanje prijatelja uobičajeni su znakovi prijetećeg sloma živaca. Donosimo osam simptoma koji upućuju na to da ste možda na rubu sloma živaca i nikako ih ne biste smjeli ignorisati, piše Živim.hr.

1. Maštate o odlasku

Svi imamo prirodno određeni stepen emocionalne elastičnosti koja nam pomaže da preživimo traumatične događaje i periode tjeskobe i depresije. Maštanje o bijegu i odlasku iz trenutačne životne situacije dio su tog urođenog obrambenog mehanizma. Limbički sustav u mozgu prepoznaje da trenutačna situacija predstavlja prijetnju vašem zdravlju te vam šalje poruku da iz nje pobjegnete.

Prefrontalni korteks mozga na te instinktivne impulse uzvraća logikom i mislima kao što su “moram izdržati, mogu ja to prebroditi, moram se više potruditi” i slično. No, ako vi kao jedino rješenje vidite “bijeg” ili “mirenje s tugom”, znači da ste upali u crno-bijelu shemu razmišljanja, šta je klasičan znak tjeskobe i depresije. Naime, postoje i mnoge druge opcije koje su vjerovatno očite svakome osim vama.

2. Nikada se ne opuštate

Tjeskoba ima kumulativni učinak pa je stoga jako važno svaki dan odvojiti malo vremena za opuštanje i “isključivanje” od briga. Nažalost, kad je netko duboko obuzet tjeskobom i depresijom, teško mu je prihvatiti da već samo mirno sjedenje i pravilno disanje mogu donijeti neku promjenu.

3. Teško donosite odluke

Teško donošenje čak i nevažnih, malih odluka, poput toga koje ćete žitarice jesti za doručak, može biti jedan od najranijih upozoravajućih znakova da s vašim mentalnim zdravljem nešto nije u redu. Iza toga se često krije strah od greške, a on upućuje na stalnu sumnju u sebe i svoje sposobnosti.

4. Izbjegavate društvo

Kad se čovjek osjeća pretrpano poslom ili emocijama, logično je da se ima instinktivnu potrebu izolovati jer mozak nastoji izbjeći svaku daljnju stimulaciju ili napor. No, u tome i jest problem jer nedostatak podrške okoline pogoršava stanje tjeskobe i depresije i potiče osjećaj usamljenosti i negativnu perspektivu.

5. Ne možete spavati

Poremećaji sna klasičan su simptom depresije i tjeskobe. Tijelo metabolizira hormone stresa tokom spavanja, što znači da, ako ne spavate, ne regulišete svakodnevno svoj nivo stresa, nego je akumulirate. A zabrinutost zbog nespavanja stvara i dodatnu dozu tjeskobe.

6. Imate napadaje panike

Kad se tjeskoba ne liječi, može izazvati napade panike, a nakon prvog takvog napadaja javlja se zabrinutost da bi se mogao javiti i sljedeći, a ta je zabrinutost zapravo opasnija za mentalno zdravlje od napada.

7. Sabotirate sami sebe

Svjesni ste da je šećer štetan i da previše alkohola povećava rizik za tjeskobu i depresiju, no ipak pijete i trpate u sebe slatkiše gotovo kompulzivno. Takvo namjerno nanošenje štete samom sebi ponekad je zapravo nesvjesni poziv u pomoć, kao da mislite “ako se zaista razbolim, neko će to morati primijetiti i prisilit će me da se odmorim”.

8. Gubitak samopouzdanja

“Naporan rad” i “trud” možda su standardi koje ste usvojili još u djetinjstvu i dosad su vam u životu donosili samo pohvale i pozitivne reakcije. No, trenutačno ste u situaciji da vam ništa ne uspijeva ma koliko se trudili. Možda negdje u sebi znate da to nije vaša krivnja, no osjećate se kao da ste zakazali i stidite se zbog toga pred drugima. A možda se pitate i ko ste uopšte sada kada više niste “sposobni” i “uspješni” kao prije? (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,