Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Njega novorođenčeta: 5 stvari koje trebate znati o bebinom snu

Preuzmite sliku

Bebin san prava je muka za roditelje, a posebno za one koji su to tek postali. Na sreću, ova faza će brzo proći, ali evo nekoliko stvari koje bi trebalo da znate o bebinom spavanju…

Jedan od prvih problema s kojim se susreću novopečeni roditelji je bebin san. Koliko god da ona spava, čini vam se da nije dovoljno.

Međutim, to i nije tako slučajno, s obzirom da se bioritam malih ljudi mnogo razlikuje od našeg. Evo šta bi mame i tate trebalo da znaju o bebinom snu:

1. Neke novorođene budu budne cele noći, a spavaju preko dana

Mnoge bebe dolaze na ovaj svijet sa obratnim osjećajem za dan i noć, kaže Charles Shubin, direktor pedijatrije u “Mercy Family Care” bolnici u Baltimoru. Ove male noćne sove spavaju duže tokom dana kako bi bile budne tokom noći.

Beba koja se budi na svakih sat vremena u toku noći, vrpolji se, jede i zahtijeva pažnju odrasle osobe čini roditelje premorenim. “Ovo može biti veliki izazov za roditelje jer naša tijela nisu fiziološki podešena da budu budna cijele noći”, kaže Shubin. “Zato je noćna smjena tako teška.”

Probajte da drijemnete tokom dužih perioda sna vaše bebe i upamtite da je bebina zamjena dana za noć privremena. Kako mozak i nervni sisitem vaše bebe sazrijeva, ciklusi sna će postajati duži i više će spavati noću. Većina beba se prilagodi porodičnom rasporedu za okvirno mjesec dana.

Možete potpomoći ovaj proces kreirajući mirnu, zamračenu atmosferu tokom noći, i pustiti sunčeve zrake tokom dana.

2. San novorođenčeta je nestalan i nepredvidiv

Tokom prvih sedmica života većina beba ne bude budna više od dva do četiri sata vezano.

Novorođenče uglavnom spava 14 do 18 sati dnevno u prvoj sedmici, kao i 12 do 16 sati do trenutka dok ne napuni mjesec dana. Svaka beba je drugačija i neke spavaju manje, a neke više od prosjeka.

Nažalost, čak i ako vaša beba dosta spava, vi se možete osjećati umorno i teturati unaokolo. Počećete da krivite nestalnu prirodu bebinog sna zbog nedostatka energije.

S druge strane, neki roditelji su zapanjeni i čak uplašeni koliko njihove novorođene bebe spavaju.

Doktor Scott Coen kaže da je normalno za neku novorođenčad da spavaju i do 20 sati dnevno. Ova faza neće trajati dugo prema riječima doktora.

  • beba-spava2
  • 3. Novorođene bebe nemaju potrebu za mirom i tišinom da bi spavale

    Nemojte misliti da treba da šapućete i hodate na prstima pored vaše novorođene bebe. “Mnoge bebe mogu da spavaju na bučnim i osvijetljenim mjestima”, kaže doktor Shubin. “Njima nije potrebna ista vrsta okruženja za spavanje kao nama.”

    Ovo i nije tako iznenađujuće ako uzmemo u obzir da je vaša beba upravo provela devet mjeseci u maternici koja nije najspokojnije mjesto. Zvuci majčinog srca, digestivni sistem, i druge funkcije tijela su zapravo mnogo bučne.

    Mnoga novorođenčad spavaju mnogo bolje uz zvuke koji se ponavljaju, kao što je zvuk fena.

    Tako da, ako ništa drugo, nećete morati da ućutkujete prijatelje i porodicu i moći ćete da izađete sa svojom bebom napolje, a da je pri tom ne probudite.

    Neprirodna sposobnost bebe da drijema tokom grmljavine je toliko jaka kod nekih beba da se neki roditelji pitaju da li njihove bebe čuju dobro. Ukoliko ste zabrinuti, svakako provjerite sa vašim pedijatrom.

    Uživajte dok traje. Kako vaša beba ostavlja tu fazu novorođenčeta iza sebe, prilagođava se rasporedu, i postaje svjesnija sredine koja je okružuje, odbaciće ovakvu naviku. Nakon toga buka i ostale smetnje postaju bitne, i tada ćete početi da hodate na prstima po kući.

    4. Bebe se rađaju sa već razvijenim temperamentom za spavanje

    Roditelji više djece uglavnom primijete ove razlike već na početku.

    Tokom spavanja ličnost previše dolazi do izražaja, kaže doktor Coen. Neke bebe su odlučnije i boriće se protiv sna što duže mogu. Druge su mnogo opuštenije.

    Bez obzira da li ste osvojili lutriju kada je spavanje bebe u pitanju, možete da počnete da učite vašu bebu dobrim navikama u spavanju uvođenjem rutine i čitajući o osnovama bebinog spavanja.

    5. Bebin krevet nije mjesto za igračke

    Mnogim generacijama bio je dovoljan dobar krevetac, nekoliko ćebadi i jastuk ili dva. Ali stvari su se promijenile. Izgleda da je za bebu bolje da spava u aerodinamičnom okruženju. Najbezbjednija pozicija za spavanje za bebe je na leđima na tvrdoj podlozi, ravnim dušekom sa dobro zategnutom posteljinom i ništa više.

    Krevet bez ćebadi i jastuka? Zvuči hladnjikavo i neudobno odrasloj osobi, ali uz pravu garderobu, to je savršeno za bebu.

    Uklonite svaku stvar iz dijela gdje beba spava, a koja bi je potencijalno mogla ugušiti, izazvati pregrijavanje, ili na bilo koji drugi način izazvati otežano disanje uključujući ćebad, jastuke, plišane igračke, ili jorgane. Ovo je najčešći uzročnik smrti u SAD kod djece starosti od mjesec dana do godinu. (yumama.com)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,