Utorak, 30. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Nauka ima odgovor na pitanje postoje li sponzoruše?

Preuzmite sliku

Ljudi olako pretpostavljaju da je mlada i lijepa žena koja ide ruku pod ruku sa mnogo starijim muškarcem, s njim zbog njegovog novca ili da je on s njom samo zbog njenog izgleda.

Naučnici, međutim, smatraju da su takvi stereotipi potpuno pogrešni.

Nedavna studija je pokazala da je mit zapravo nastao zbog “selektivnih opservacija” koje podstičnu seksističke stereotipe i trivijalizuju karijeru žene.

Lijepe žene ne mogu iskoristiti svoj izgled kako bi brakom napredovale na društvenoj ljestivici

Elizabeth McClintock, sociolog Univerzieta Notre Dame u Indiani otkrila je dokaz da parovi koji se uklapaju u stereotip o “sponzorušama”, zapravo imaju prilično ravnopravan status po pitanju atraktivnosti i socioekonomskog položaja.

Mladi parovi su intervjuisani i ocjenjivani od strane naučnika, a otkriveno je da zgodni muškarci obično ulaze u vezu za lijepim ženama, kao i uspješni muškarci sa uspješnim ženama.

“U prosjeku, muškarci visokog socioekonomskog položaja zaista imaju ljepše žene, ali to je zato što se i sami smatraju atraktivnim. Razlog za to je možda u tome što mnogo više ulažu u svoj izgled, dobru garderobu i njegu kože”, kaže McClintock.

“Osim toga, najmoćnija sila koja ih spaja je sličnost u obrazovanju, rasi, religijskim pogledima i fizičkoj atraktivnosti”.

McClintock kaže da istraživanje pokazuje da je zapravo vrlo rijetko sresti par u kom žena za bogatstvo muškarca ima samo da ponudi svoju ljepotu.

“Brak Donalda Trumpa sa trećom suprugom Melaniom Knauss, možda je izuzetak koji potvrđuje pravilo. Međutim, postoji mnogo primjera bogatih muškaraca čije su partnerke uspješne žene, a ne ‘kupljeni’ supermodeli”, kaže ona.

Takođe, ona je navela primjer osnivača Googlea Larryja Pagea i Sergeya Brina koji su se vjenčali sa izuzetno uspješnim ženama, od kojih jedna ima doktorat, a druga je bogata preduzetnica.

U prosjeku, muškarci visokog socioekonomskog položaja zaista imaju ljepše žene, ali to je zato što se i sami smatraju atraktivnim

Stereotip o sponzorušama često se nepravilno odnosi i na anonimne.

“Čula sam da se mnoge žene ljekara nazivaju sponzorušama, samo zato što dobro izgledaju. Ali one osim izgleda imaju i uspješne karijere, ili su bar imale, pre nego što su dobile djecu i napustile posao”, kaže McClintock.

Njeno istraživanje takođe ukazuje da su, u suprotnosti sa stereotipima, klasne barijere na bračnom “tržištu” neprobojne.

Lijepe žene ne mogu iskoristiti svoj izgled kako bi brakom napredovale na društvenoj ljestivici. (fokus.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje