Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Mitovi ili istine: Šta te zapravo (ne)štiti od sunca

Preuzmite sliku

Sunce kao i mnoge druge stvari treba umjereno konzumirati. Sigurno mislite da dovoljno znate o sunčanju, ali donosimo vam nekoliko novih informacija koje je potrebno da znate prije izlaganja suncu.

Izlaganje suncu odgovorno je za većinu uzroka vidljivog starenja kože, daleko više od svih ostalih faktora. Sunčeve UV zrake primarni su uzrok bora, pigmentacije, mrlja od sunca, smanjena elastičnosti kože i mnogih drugih znakova starenja.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dva do tri miliona ljudi godišnje oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože i čak 132 hiljade obole od melanoma. Zato u nastavku saznaj više o tome kako se pravilno zaštititi od sunca i što je istina, a šta zabluda.

Dovoljno je jednom se namazati

Nije dovoljno samo jednom nanijeti kremu za sunčanje. Bilo bi je dobro koristiti svaka dva sata, ali i češće ako se znojite ili plivate. Čak i vodootporne kreme za zaštitu od sunca izgube svoju učinkovitost nakon manje od sat vremena.

Krema za sunčanje nema rok trajanja

Naravno da svaka krema ima rok trajanja, ali nemaju sve datum istaknut na ambalaži. Savjet je da prilikom kupovine označite bočicu te da je bacite nakon dvije godine. Kremu držite dalje od pretjerane toplote ili izravnog sunca.

Suncobran potpuno štiti

Crvenilo se može pojaviti kao posljedica sekundarnog zračenja koje se odbija od okolinu. Suncobran stvara hlad, ali to ne znači da ste potpuno zaštićeni od UV zraka. Pijesak i odsjaj sunca od mora mogu biti neprijatelji u ovoj situaciji. Uvijek nanesite kremu, čak i kad ste u hladu.

Ako nema sunca, ne treba se mazati

Nije tačno! Krema za sunčanje u pravilu bi se trebala nanositi svaki dan, bez obzira na vremensku prognozu. Dobro je koristiti što češće ako vam je u cilju spriječiti preuranjeno starenje kože. Važno je znati da sunčeve zrake pospješuju nastanak bora i staračkih pjega, zato ne bi bilo loše kremu za zaštitu ubaciti u svoju jutarnju rutinu.

Šminka štiti lice od UV zraka

Ne, šminka neće zaštiti lice ako se ne nanosi barem jedan proizvod koji u sebi ima faktor zaštite. Krema za sunčanje ili proizvod s minimalno SPF 15 treba nanositi izravno na kožu, i to ispod šminke.

Koža je oštećena samo ako je crvena

Česta i dugotrajna izloženost ultraljubičastim zrakama glavni je uzrok raka kože. To može biti dokaz toga da posljedice sunčevih zraka ne moraju uvijek biti odmah vidljive.

Skuplje kreme štite bolje

Ne, u pravilu sve kreme štite jednako. Vrlo vjerovatno postoji niz proizvoda koji se razlikuju po lakoći razmazivanja i količini masnoće. Zaštita u ovom slučaju ostaje ista. (Miss7zdrava.24sata.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje