Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Brza metoda koja će smiriti izliv bijesa kod djeteta

Preuzmite sliku

Ispadi bijesa koji se često javljaju između 2. i 3. godine, kad dijete ispituje granice svojih sposobnosti i mogućnosti, piše miss7.hr

Saznajte kako smiriti dijete zagrljajima…

Rebecca Brown Wright, majka troje djece, podijelila je s drugim mamama, svoj način smirivanja djece u trenucima kada imaju ispade bijesa. Njezina su tajna metoda, kako kaže, zagrljaji, a njezino pismo prenosimo u nastavku.

“U početku je to bilo kontraintuitivno – zašto bi se moje dijete trebalo zagrliti kada mi vrište u lice?  Povezanost  je preobrazila ponašanje mojeg djeteta – i moje ličnosti.

Ona vrišti na mene.

“Nije pošteno!” viče ona. Ruke su joj stisnute, a lice puno bijesa.

Bacam poštu koju sam razvrstavala i žurim je uzeti u naručje i reći joj da je volim.

Ruke joj se stisnu. Lice joj je sada prekriveno suzama, ali više nije iskrivljeno od bijesa.

Ona me obavija rukama, sada sam mirna.

Sjedimo zajedno i čekamo.

  • Ta se interakcija događa svaki dan s barem jednim od moje djece. Svaki dan se neko razbjesni oko nečega. Svaki dan zagrljaj je prvi korak u mojoj disciplini. Nekad nije bilo tako. Ne, nekad bih im se pridružila u njihovim osjećajima – dodajući svoj haos u njihov haos. Gotovo svaki put kad me neko nije poslušao, prkosio je ili osporavao moje odluke, bila bi izvan kontrole, a moje ponašanje dovelo bi do većih suza i dužih ispada bijesa. Ponašanje se nikad nije poboljšalo dugoročno. I moja roditeljska frustracija i strah samo su rasli. Što sam glasnije vikala i što sam više kažnjavala, stvari su postajale gore.

    Morala sam se promijeniti, pa sam odlučila probati nešto radikalno (za mene). Nema više vikanja ili kažnjavanja. Samo povezivanje i zagrljaji. Sljedeći put kad je moja kći imala ispad bijesa, dotrčala sam do nje i zagrlila je. Trebalo joj je nekoliko minuta da se smiri, ali smirila se. To se nikad nije događalo kada bih se derala ili kažnjavala.

    Tako sam počela žuriti prema njoj svaki put kada je neposlušna ili jednostavno plače bez razloga , i vrlo su brzo ti zagrljaji postali najvažniji dio moje discipline. Jer su nas smirili. Povezali su nas. Smjestili su nas u isti tim za rješavanje problema. Kad smo povezani, možemo shvatiti bilo šta. Bilo je kontraintuitivno – zašto bi se moje dijete trebalo zagrliti kad mi vrište u lice? Veza je bila transformativna.

    Kao trener odgoja i obrazovanja, roditelje sada učim kako se povezati s djetetom, a zagrljaj je presudan prvi korak.

  • Kako koristiti zagrljaje u odgoju?

    Iako sva djeca ne vole zagrljaje ili fizički dodir kad su iznervirana, načelo “prvo se poveži” djeluje kod većine djece. Ako se vaše dijete ne može nositi s fizičkim dodirom, pronađite drugi način da se odmah povežete – sjednite do njega, sagnite se ispod djeteta, držite ga za ruku ili što već znate što će vam dijete dopustiti.

    1. Dođi brzo

    Trik u korištenju zagrljaja je u tome što morate doći u pravom trenutku. Ako predugo čekate, vjerovatno ćete se osjećati previše frustrirano da biste se željeli fizički povezati. To je normalno (svi imamo svoje granice), zato se nemojte kriviti i ako se to dogodi. Samo pokušajte sljedeći put doći brže. Volim u mislima razmišljati:

    “Požuri se povezati.”

    Zamišljanje sebe kako žurim pomaže mi da prkos ili tantrum svog djeteta vidim kao trenutak kada me trebaju. Kriza je i mogu požuriti biti tu za njih.

    2. Samo zagrli

    Nije vrijeme za moraliziranje ili kritiziranje. Kad požurite s djetetom zagrljajem, jedino na što se morate usredotočiti jest povezivanje s njim. Spremite lekcije za kasnije. Samo zagrlite.

    3. Osjeti smirenost

    Ovo je prekrasan dio. Ostanite u zagrljaju i osjetite smirenost. Primijetit ćete kako djetetova ramena padaju. Možda se i njihove ruke omotaju oko tebe. Ovo je nevjerojatno i moćno.

    4. Sada možete razgovarati + ostati blizu

    Jednom kad ste oboje mirni, samo naprijed; razgovarajte o tome šta se dogodilo. Ako je vaše dijete udarilo mačku, vrijeme je da razgovarate o tome kako se mačka osjeća. Ali morate pričekati dok se i vaše emocije u potpunosti ne smire. Ponekad to može potrajati. To je u redu. Budite bliski i povezani tokom cijelog razgovora.

    5. Budi strpljiva prema sebi

    Ako je ova tehnika nova za vas, dajte si vremena. Držite se toga. Kada jednom učiniš prvi korak, zapanjit ćeš se novom odgovoru koji ćeš dobiti od svog djeteta. Neka vam zagrljaj bude prvi korak u discipliniranju; ne samo da će se vaše dijete osjećati smireno, već ćete se i vi smiriti i lakše nositi sa svim izazovima roditeljstva.”

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,