Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

5 grešaka kod ručnog pranja veša kojima uništavamo odjeću

Preuzmite sliku

Ručno pranje veša čini se kao vrlo jednostavna radnja, ali i kod tog kućanskog posla mnogi od nas čine greške kojima uništavamo odjeću od osjetljivih materijala. Kako vaš najdraži pulover ne bi izgubio oblik i kako biste ga mogli nositi što duže, doznajte kojih 5 grešaka kod ručnog pranja veša morate izbjegavati te kako odjeću prati pravilno

1. Odjeću stavite u lavabo (ili lavor) prije nego ga napunite vodom

Razmišljajte o ručnom pranju veša kao o kupanju. Kao što ne biste ušli u kadu prije nego je napunite vodom, isto tako nemojte staviti pulover u lavabo prije nego ga napunite vodom s deterdžentom. Mlaz vode koji ‘udari’ u tkaninu može je oštetiti, a deterdžent je teže isprati kada se sipa direktno na odjeću.

Ispravno ćete napraviti ako napunite lavabo ili lavor mlakom ili hladnom vodom (slijedite upute na etiketi) te dodajte preporučenu količinu deterdženta za osjetljivi veš. Promiješajte deterdžent u vodi kako bi se u potpunosti rastopio, umočite tekstilni komad i lagano ga pritisnite prema dnu kako bi bio u potpunosti uronjen.

2. Presnažno trljate mrlje

Presnažno trljanje može oštetiti tkaninu, naročito ako je delikatna. Mrlju tretirajte tako da vršcima prstiju lagano utrljate malu količinu sredstva za uklanjanje mrlja. Dok se komad namače, nekoliko puta iscijedite vodu iz njega. Za većinu tkanina dovoljno će biti oko 15 minuta namakanja, a ako je odjeća jače zaprljana i malo više vremena.

3. Odjeću ispirete pod mlazom vode iz česme

Na taj način delikatna odjeća može se razvući. Ispirati biste je trebali na isti način na koji je perete, u čistoj vodi kojom ste napunili lavabo ili lavor. Znači, nakon što se odjeća dovoljno namakala izvadite je pomoću obje ruke iz vode, položite u kadu ili na drugo mjesto, napunite lavor čistom vodom i lagano namačite komad u vodi. Ako je potrebno vodu promijenite još jednom ili dvaput.

4. Cijedite vodu tako da zavrćete odjeću

Odjeća će se tako sigurno oštetiti, ponajprije će izgubiti oblik te će tkanina postati tanja. Robu ocijedite tako da je s obje ruke izvadite iz čiste vode i nježno stisnete kako biste iscijedile što više vode možete. Zatim je položite na suhi peškir i rolajte zajedno s ručnikom pritom je lagano stišćući. Na kraju je odrlojate.

5. Objesite veš da se suši

Kako biste spriječili da se osjetljiva roba, naročito ona pletena, ne razvuče, uvijek je položite na ravno da se suši. Pulovere i kupaće kostime položite na suhi peškir, a kada se jedna strana osušila okrenite na drugu kako bi sušenje bilo ravnomjerno. (zadovoljna.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,