Petak, 24. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

20 kuhinjskih trikova koje morate znati

Preuzmite sliku

Ove kuhinjske tajne i trikove nećete pronaći ni u jednom kuharu. A otkriće vam kako da spasite zagorjelo jelo, produžite svježinu voću i povrću, očistite zagorjeli tiganj, čak i kako da žilavo meso učinite ukusnim. I još mnogo, mnogo toga…

1. Spriječite razvoj bakterija na mliječnim proizvodima

Kako bi vam kajmak ili sir trajali duže, okrenite posudu u kojoj se nalaze naopačke. Tako ćete stvoriti vakuum koji sprječava razvoj bakterija zbog kojih se hrana kvari.

2. Produžite svježinu povrća

Obložite policu frižidera papirnim ubrusom kako bi upio višak vlage koja ubrzava truljenje povrća.

  • jaja-svjezina-provjera
  • 3. Provjerite da li su jaja svježa

    Ako niste sigurni da li je jaje svježe, vidite kako se ponaša u čaši vode. Svježa jaja potonu, a pokvarena plutaju.

    4. Kako da vam se ne stvrdne smeđi šećer

    Držite smeđi šećer u frižideru i spriječićete da se stvrdne. Ali, ako se već stvrdnuo, možete ga omekšati tako što ćete ga staviti u čvrsto zatvorenu kesu sa kriškom svježeg hljeba ili jabukom.

    5. Ne dozvolite da vam se stvrdne so

    Stavite nekoliko zrna riže u slanik. Riža apsorbuje vlagu koja može dovesti do toga da se so zgrudva.

    6. Kako da se sir ne osuši

    Spriječite da se osuše isječene strane tvrdog sira tako što ćete ih premazati maslacem ili margarinom. To najbolje funkcioniše sa tvrdim sirevima premazanim voskom.

    7. Kako da maslac ostane svjež

    Ako je maslac na popustu, slobodno kupite više, jer ga možete držati u vašem zamrzivaču i do pola godine. Samo ga stavite u vakuumiranu posudu da ne upije mirise druge smrznute hrane.

    8. Kako da šampanjac bude ponovo pjenušav

    Ne bacajte šampanjac ako balončići ispare. U njega ubacite zrno, dva suhog grožđa i zbog prirodnih šećera vino može ponovo biti pjenušavo.

    9. Pretvorite puding u mus

    Pripremite puding iz kesice sa slatkom pavlakom umjesto sa vodom ili mlijekom i napravićete mus bogatog ukusa.

    10. Vratite bistrinu medu

    Vjerovali ili ne, med je jedina namirnica koja se ne kvari, pa ga nemojte bacati ako se kristališe ili postane mutan. Zagrijte ga u toploj vodi na srednjoj temperaturi dok ne postane bistar i “problem” je riješen.

    11. Kako da spasite presoljenu supu

    Dodajte vašem presoljenom jelu par isječenih sirovih krompira ili jabuka, kako bi apsorbovali so. Prokuhajte desetak minuta, a zatim ih izvadite iz jela. Ako to nije pomoglo, dodajte jelu šećer ili malo jabukovog sirćeta. Posljednja opcija je da jelo pokušate da razblažite vodom ili neslanom supom.

    12. Kako da spremite žilavo meso

  • meso-marinada
  • Jeftinije komade mesa marinirajte u makar jednoj od sljedećih namirnica: pivo, sirće ili sokovi od paradajza, limuna, papaje ili ananasa. Ove tečnosti sadrže enzime ili kiseline koje će spriječiti da meso bude žilavo. A ako to ne uspije, nježno zarežite površinu mesa nožem za pizzu.

    13. Riješite se viška masti u supi

    Ne očajavajte ako je vaša supa premasna! Ako imate vremena, stavite posudu sa supom u frižider na pola sata, a zatim skinite stvrdnutu masnoću sa površine i podgrijte supu. Ako žurite, stavite nekoliko kockica leda u supu i uklonite ih čim vidite da se masnoća zalijepila za njih. Možete probati i da stavite veliki list zelene salate da apsorbuje višak masnoće. Izvadite list kada postane mekan.

    14. Ublažite ukus zagorjelog mlijeka

    Ako vam je zagorjelo mlijeko, dodajte prstohvat soli i zagorjeli ukus i miris mlijeka će biti ublažen.

    15. Ubrzajte sazrijevanje voća

    Kako bi zeleno voće sazrjelo preko noći, stavite ga u papirnu kesu sa jednom jabukom jer one ispuštaju gas etilen koji ubrzava proces sazrijevanja drugog voća.

    16. Spasite zagorjeli sos

    Ako vam zagori sos i nemate više vremena ili ostataka masnoće od pečenja, umiješajte kašičicu maslaca od kikirikija u svaku šoljicu sosa. To bi trebalo da eliminiše zagorjeli ukus.

    17. Otarasite se neprijatnih mirisa plastičnih posuda

    Pošto je plastika porozna, posude često zadrže mirise i nakon pranja. Rješenje je da ih napunite zgužvanim novinama kako bi upile mirise. Prije sljedećeg korištenja ih ponovo operite.

    18. Kako da spasite zagorjelu tavu

    Da bi očistili izgorjelu tavu, pospite dno sodom bikarbonom, dodajte 4 – 5 kašičica soli i dovoljno vode da to prekrije i ostavite da odstoji preko noći. Sutradan tavu očistite gumenom

  • bakar
  • špatulom.

    19. Očistite nehrđajući čelik

    Alkohol može da ukloni fleke na nehrđajućem čeliku. Naspite malo alkohola na vatu i očistite problematična područja.

    20. Kako da ispolirate bakar

    Za poliranje bakra koristite kečap. Samo pospite malo kečapa i izglancajte čistom krpom. (kucastil.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,