Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Više od 3.000 ekshumiranih posmrtnih ostataka nije identificirano

Preuzmite sliku

U Bosni i Hercegovini se traga za više od 7.000 nestalih osoba, kazala je glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić u razgovoru za Fenu, povodom 30. augusta – Međunarodnog dana nestalih osoba.

Od ukupnog broja nestalih osoba 34.964 koji su prijavljeni u Centralnoj evidenciji nestalih, do sada su, navela je, ekshumirani posmrtni ostaci više od 25.000 nestalih. Na temelju DNK analize utvrđen je identitet 14.792 osobe, a na temelju klasične metode, odnosno metode prepoznavanja, identificirane su 8.192 osobe.

“Više od 3.000 ekshumiranih posmrtnih ostataka nije identificirano i nalazi se u 11 centara za obdukciju i identifikaciju u BiH”, kazala je Čengić.

Ističe da je proces traženja nestalih osoba u fazi kada je teško doći do pouzdanih informacija o potencijalnim lokacijama grobnica.

“Sigurno je da postoje na desetine neotkrivenih masovnih grobnica i stotine pojedinačnih, ali u ovom trenutku nemamo informacija gdje se one nalaze. Kako bi se ubrzao proces traženja nestalih osoba, zajedno s Međunarodnom komisijom za nestale osobe (ICMP), u proteklom periodu zatraženo je od Haškog tribunala da se dostave satelitski snimci“, navodi Čengić.

Podsjeća da je masovna grobnica na smetljištu u Kozluku, na području Zvornika, otkrivena u decembru prošle godine na temelju satelitskih snimaka. Kaže da će u narednom periodu biti provjereno još nekoliko informacija, a riječ je o satelitskim snimcima.

Uporedo s procesom traženja nestalih osoba, u toku je revizija mrtvačnica i centara za obdukciju i identifikaciju gdje se čuvaju ekshumirani neidentificirani posmrtni ostaci. Dosad je završena revizija u mrtvačnicama u Mostaru, Nevesinju, Goraždu i Komemorativnom centru u Tuzli, a u toku je revizija u prosekturi Gradskog groblja Visoko. U narednom periodu revizija će biti izvršena i u ostalim objektima.

Cilj revizije je, naglašava Čengić, utvrditi stvarno stanje u ovim objektima i pokušati doći do identiteta posmrtnih ostataka koji nisu identificirani.

Po njenim riječima, osnovi razlog zbog kojeg su posmrtni ostaci neidentificirani je nedostatak uzoraka krvi s kojima bi se uporedili uzeti koštani uzorci žrtve. U nekim slučajevima ubijene su kompletne obitelji i nema ko dati krv, u nekim slučajevima žrtva nije imala živih bližih srodnika, a postoje i slučajevi gdje porodice nisu dale krv.

 

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje