Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Radončić na suđenju Naseru Kelmendiju: Posljednji put Ramiza Delalića sam vidio 1993. godine

Preuzmite sliku

Drugog dana svedočenja Fahrudina Radončića na suđenju Naseru Kelmendiju u Osnovnom sudu u Prištini tužilac je nastavio ispitivanje u vezi odnosa Radončića i Šejle Jugo Turković, koje je započeto juče, kao i o njegovim odnosima sa osobama koje se u optužnici dovode u vezu sa ubistvom Ramiza Delalića Ćele, javlja Anadolu Agency (AA).

Fahrudin Radončić je svjedok Tužilaštva na suđenju Naseru Kelmendiju optuženom za organizovani kriminal, umješanost u ubistvo Ramiza Delalića Ćele i trgovinu narkoticima.

Fahrudin Radončić koji je predsjednik Saveza za bolju budućnost (SBB) i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine,  a njegovo ime se u optužnici protiv Kelmendija pominje u dijelu koji se odnosi na ubistvo Ramiza Delalića Ćele uz Ekrema Lekića, Muhameda Gašija, Milovana Jeremića, Ljubiše Buhe, Milana Ostojića, Nasera Orića, Senada Šahinpašića i drugi.

Šejla Turković, koja je bila novinar crne hronike nedjeljnika Ekspres u okviru kompanije Avaz, ranije je već bila svjedok na suđenju Kelmendiju i ona je jedina koja je povezala Fahrudina Radončića sa ubistom Delalića.

Radončić je odgovarajući na mnoga pitanja tužioca Andrewa Hughesa kazao da nije čitao tekstove svojih novinara, pa tako ni tekstove Šejle Turković, koja je pokrivala teme koji se tiču krivičnih istraga za nedjeljni tabloid Ekspres. Kao i mnogi drugi zaposleni i Šejla Turković je iskoristila mogućnost da uzme kredit od kompanije za kupovinu stana, kazao je Radončić.

“Ona je uzela jedan mali stan i uredno izmirivala dug za kredit, a potom je nakon pljačke na aerodromu u Sarajevu odjednom platila 50 posto duga kompaniji”, kazao je Radončić.

Radončić je odgovarajući na pitanja tužioca, ali i sutkinje Ane Adamske Gallant, kazao da Šejla Turković nije bila njegov prevodilac na službenim političkim susretima.

Potom je tužilac pokazao fotografiju na kojoj se sa njim i tadašnjim visokim predstavnik za BiH Volfgangom Petričem vidi i Šejla, ali je Radončić objasnio da je to bio događaj otvaranja zgrade Avaza na kome je ona bila moderator ceremoonije, a ne prevodilac.

Radončić je kazao da je Šejla Turković spadala u zaposlene sa kojima je imao dobre odnose, te nije isključio mogućnost da joj je jednom prilikom predstavio Nasera Kelmendija, koji je dolazio u restoran Hotela Radon Place, koji je u vlasništvu kompanije Avaz. Međutim, nije mogao tačno da se sjeti kako ga je predstavio.

“Moja majka je porijeklom Albanka i možda sam rekao nešto afirmativno o Albancima, možda sam rekao da je on biznismen u Sarajevu, morao sam nešto reći o osobi koju predstavljam”, kazao je Radončić.

Radočić je rekao i da Šejla Turković nije govorila istinu kada je izjavila da joj je prilikom predstavljanja Nasera Kelmendija rekao da mu je Kelmendi dugogodišnji prijatelj i da ga poznaje iz Peći ili iz Prištine. Radončić je kazao da Kelmendija nikada nije smatrao kriminalcem i ubicom.

Radončić je kazao da je posljednji put Ramiza Delalića vidio 1993. u štabu Vrhovne komande Armije BiH, te da se nisu sretali nakon rata, niti da ga je sretao iko od njegove porodice. Kazao je i da niko od njegove porodice nije poznavao Delalića.

Radončić je kazao da poznaje Ekrema Lekića već 25, 26 godina iz perioda kada je bio dopisnik zagrebačkog Danasa. Dodao da nisu vjenčani kumovi, već je njegov kum na vjenčanju bio Selver Lekić. Sa Ekremom Lekićem, vlasnikom novine Valter, sretao se na javnim mjestima, pa tako i u rotirajućem restoranu, kazao je Radončić. Takođe je istakao da Ekrem i Selver nisu bili rođaci.

Dalje ispitivanje je išlo u pravcu odnosa Radončića sa Selverom Lekićem i njihovim zajedničckim susretima do Selverovog ubistva.

Radončić je kazao da se nikada nije sastao u rotirajućem restoranu sa Ekremom Lekićem, Naserom Orićem, Senadom Šahinpašićem u prisustvu Šejle Turković, i da sa njima nikada nije razgovarao o Delaliću. Radončić je rekao je da se nije plašio Delalića, te da su bili dio vojske koja se borila protiv zajedničkog agresora. Ponovio je da se Delalićem nakon rata nije niti viđao, niti čuo telefonom. Kazao je da je njegova novina pratila poslijeratno suđenje Delaliću za ubistvo srpskog svata, nakon čega je počeo rat u BiH.

Odgovarajući na pitanja Radončić je rekao da je za ubistvo Delalića čuo kasno uveče, ali da se ne sjeća od koga, te da je odmah putem telefonskih poruka pokrenuo svoje novine da u sutrašnjim izdanjima bude teksta o tom zločinu, ali Dnevni Avaz i Ekspres su već bili ušli u štampu. Radončić je kazao da je Šejla Jugo Turković bila jedna od osoba kojoj je poslao sms, kao i njenom tadašnjem uredniku kome se ne sjeća imena.

Radončić je kazao da je za njega ubistvo bilo potresno i dramatično, te da je Delalić bio ikona rata, pa su se pojavili strahovi u Sarajevu da postoji služba koja ubija oslobodioce ratnog Sarajeva, koji su počinili zločine nad Srbima i Hrvatima za vrijeme rata, pa se to htjelo zataškati.

Ispitivanje Radončića će biti nastavljeno u ponedeljak.

Naser Kelmendi je uhapšen početkom maja 2013. od Policije Kosova na osnovu naloga za hapšenje izdatog od pravosudnih organa Bosne i Hercegovine. Specijalno tužilaštvo Kosova je jula 2014. podiglo optužnicu protiv Nasera Kelmendija pri Osnovnom sudu u Prištini. Kelmendi se izjasnio da nije kriv po ni jednoj tački optužnice. On je optužnicu ocijenio politički motivisanom, jer je bio “sponzor političara koji više nisu na vlasti u BiH”. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,