Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

“Procurio” u javnost izvještaj Christiana Schmidta Vijeću sigurnosti UN-a

Preuzmite sliku

Izvještaj visokog predstavnika Christiana Schmidta koji će se 11. maja naći na dnevnom redu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija već su objavili brojni mediji u Bosni i Hercegovini.

Centralna tema izvještaja su neustavne aktivnosti vlasti Republike Srpske, te da se Bosna i Hercegovina suočava s pojačanim prijetnjama njenoj stabilnosti i integritetu. U izvještaju je navedeno da je reforma izbora neophodna, ali da, i ako je ne bude, izbori moraju biti održani.

“Podnijet ću izvještaj koji neće obradovati baš sve!”, rekao je Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini.

Visoki predstavnik Christian Schmidt u izvještaju je ponovio da su krivci za trenutno stanje u Bosni i Hercegovini vlasti entiteta Republika Srpska, koje krše Daytonski mirovni sporazum. Navedene su konkretne aktivnosti Narodne skupštine Republike Srpske u vezi s usvajanjem Zakona o lijekovima, Zakona o imovini i Zakona o VSTV-u Republike Srpske.

Vlasti Republike Srpske još uvijek aktivno rade na potkopavanju države Bosne i Hercegovine, njenih nadležnosti i institucija, a time i Općeg okvirnog sporazuma za mir. S jedne strane, izabrani i imenovani iz Republike Srpske u državne institucije nastavljaju paralizirati te institucije blokirajući njihovu sposobnost rada i odlučivanja. Kao rezultat toga, zakonodavni učinak ne postoji, reforme, uključujući one potrebne za napredak prema Evropskoj uniji, u zastoju su, međunarodni sporazumi su na čekanju, a drugu godinu zaredom nema usvojenog državnog proračuna”, naveo je visoki predstavnik.

Schmidt je optužio Marinka Čavaru, predsjednika Federacije BiH za blokadu izbora članova Ustavnog suda Federacije BiH, i detaljno obrazložio način blokiranja procedure izbora novih članova. Dio izvještaja posvećen je izbornim reformama, te najavama blokada izbornog procesa.

“Nedostatak dogovora, uglavnom između bošnjačkih i hrvatskih stranaka u Federaciji BiH o izbornim reformama, potaknuo je hrvatske stranke na sumnju u održavanje Općih izbora 2022. godine, uključujući uskraćivanje finansiranja izbora. Hrvatski politički predstavnici su sugerirali da bi ‘teritorijalna reorganizacija’ mogla biti potrebna, podižući avet ratne težnje za ‘trećim entitetom’. Još uvijek ima dovoljno vremena da se stranke dogovore oko paketa i usvoje ga kroz Parlament Bosne i Hercegovine”, naveo je Schmidt u izvještaju.

Schmidt upozorava i na povećan broj provokacija pripadnika manjinskih zajednica u Republici Srpskoj. Spominje i da je na obilježavanju 9. januara društvo Miloradu Dodiku pravio osuđeni ratni zločinac Vinko Pandurević. Osvrnuo se i na tešku finasijsku situaciju u BHRT-u, zbog dugovanja prihoda RTRS-a od prikupljene takse.

“Izvještaj odražava prijetnje koje dolaze za stabilnost Bosne i Hercegovine i Daytonski mirovni sporazum od strane vodstva Republike Srpske, a na drugoj strani i mogućnost destabilizacije koja počiva na neuspjehu pregovora oko Izbornog zakona. Ali, tu zaista je manje oštar. Visoki predstavnik se ustručavao od ulaska u otvorenu kritiku predstavnika Evropske unije i Sjedinjenih Država koji su bili uključeni u te pregovore“,  kazao je Bodo Veber, politolog

Svi ambasadori u Ujedinjenim nacijama čekaju izvještaj visokog predstavnika, kaže stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri UN-u Sven Alkalaj.

“On je tu da prikaže realno stanje u Bosni i Hercegovini, gdje su remetilački faktori i da ukaže zemljama Vijeća sigurnosti UN-a kako da se održi situacija u Bosni i Hercegovini, a da se izbjegnu neugodnosti, pogotovo priča o secesiji i blokadama državnih organa”, kazao je Sven Alkalaj, ambasador i stalni predstavnik BiH u UN-u

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija zakazalo je sjednicu za 11. maj. Izvještaj o stanju u Bosni i Hercegovini podnijeće visoki predstavnik Christian Schmidt. Na osnovu tog izvještaja donose se mjere, ukoliko ih je potrebno poduzeti. (BHRT)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,