Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Koraci ka suzbijanju korupcije u porodilištima: Da li će inicijativa za pratnju na porodu biti usvojena?

Preuzmite sliku

Zastupnica Demokratske fronte u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine Marijana Hrvić-Šikuljak podnijela je inicijativu za omogućavanje pratnje tokom cijelog poroda (pratnja/osoba za koju porodilja odluči da bude prisutna) uključujući prirodni i carski rez, u svim porodilištima na području FBiH.

Ova zastupnica podsjeća da Evropska komisija u Izvještaju za BiH za 2022. navela da naša zemlja mora poboljšati uvjete u bolnicama i porodilištima, i zabraniti akušersko nasilje, u skladu sa svojim obavezama prema Istanbulskoj konvenciji.

Prema informacijama koje je od porodilišta dobilo Udruženje Baby Steps u zdravstvenim ustanovama/porodilištima u Federaciji BiH, pratnja po želji porodilje tokom cijelog prirodnog poroda je dozvoljena u JZU UKC Tuzla i Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar.

Pratnja tokom cijelog poroda i carskog reza dozvoljena je samo u Plavoj klinici u Tuzli. U nekim porodilištima je dozvoljeno da budu prisutni samo muževi i to samo na kraju poroda, u nekim nije uopće dozvoljena pratnja ili se ne poštuju pravila.

“Akušersko nasilje (fizičko i psihičko zlostavljanje tokom trudnoće, poroda i nakon poroda) i dalje je prisutno u porodilištima u FBiH, što predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava i prava pacijentica i koje može dovesti do zdravstvenih komplikacija, postporođajne depresije, psiholoških poremećaja, te u najgorem slučaju smrt majke i/ili bebe zbog zanemarivanja”, navodi Marijana Hrvić–Šikuljak u inicijativi.

Napominje da je Udruženje Baby Steps provelo istraživanje u maju ove godine: “Zašto ne prijavljujemo kršenja prava na porodu?”, a u kojem je učestvovalo 416 porodilja. Skoro 80 posto anektiranih žena u BiH smatra da su im tokom porođaja bila ugrožena neka od prava, ali to nisu nikome prijavile “jer ne vjeruju da bi se time išta promijenilo”.

Akušersko nasilje podrazumijeva i emocionalne prijetnje, ucjene i uslovljavanje pružanja usluga praćeno koruptivnim radnjama u porodilištima (iznuđivanje novca i poklona) koje je u BiH veoma prisutno. Prijavljivanje korupcije u ovim slučajevima se ne dešava.

Pravosudne institucije nisu u mogućnosti djelovati jer nedostaju prijave i dokazi dok, s druge strane, pacijentice / porodilje nemaju povjerenje u mehanizme prijavljivanja korupcije i pravosudni sistem.

“Pratnja tokom cijelog poroda u svim porodilištima FBiH može imati mnogo obostranih prednosti koje će zdravstveni sistem učiniti kvalitetnijim, spriječiti korupciju, akušersko nasilje, a žene ohrabriti da rađaju što može direktno utjecati na povećanje nataliteta i poboljšati demografsku sliku u Bosni i Hercegovini koja je znatno ugrožena”, zaključuje Hrvić-Šikuljak.

  • Udruženje “Baby steps” povodom Inicijative za omogućavanje pratnje tokom cijelog poroda, uključujući prirodni i carski rez, u svim porodilištima u FBiH oglasila se saopštenjem, koje prenosimo u cjelosti:

    “Korupcija u porodilištima se, kroz dosadašnji rad na njenom suzbijanju, pokazala kao višedimenzionalan problem čiji uticaj seže daleko izvan četiri zida porodilišta. Brojne su gorke istine izažle na vidjelo i nažalost sve one strašne priče koje smo čuli su gruba stvarnost naših porodilišta.Direktni uticaja korupcije na raširenost akušerskog nasilja, kršenja porođajnih prava i smanjene stope nataliteta, prisustva kulture zataškavanja i štićenja zdravstvenih radnika od strane njihovih kolega i struke, pa sve do manjka prijava te nezadovoljavajućih ishoda pokretanja rijetkih postupaka protiv zdravstvenih radnika.

    Uspostavljanjem sistema za ocjenu porodilišta i prijavu korupcije kao norme za porodilišta na prostoru cijele BiH će se napraviti presedan u razumijevanju koncepta zdravstvene skrbi, gdje će istinsko mjerilo kvaliteta porodilišta biti iskustvo pacijenta, što je dosad bila nepoznanica, iako je to praksa u svim razvijenim zemljama. Konačno imamo priliku da damo glas pacijentima – porodiljama širom BiH, te da im omogućimo da na jednostavan i njima pristupačan način prijave doživljenu korupciju u svom porodilištu. Međutim, pored naše borbe da se u sva porodilišta u našoj zemlji uvede sistem za prijavu korupcije, ali i ocjenu porodilišta važno je naglasiti da mi nastavljamo sa zahtjevom da se uvede pratnja porodu a za to imamo brojne razloge.

    Prvo, uvođenjem pratnje na porodu, dobivamo svjedoka u porodilištu te spriječavamo dezinformacije odnosno manjak informacija koje često koristi medicinsko osoblje da traži novac od supruga. Stoga je ovo jako važan antikoruptivni mehanizam, i to dvostruko – osim direktnog sprečavanja traženja novca od supruga koji se nada bilo kakvim informacijama, ujedno spriječava i „čašćenje” da se porodilja „pripazi” od strane „počašćenog” osoblja jer sam suprug nema pristupa porodilištu i porodilji. Takođe uvođenjem pratnje tokom cijelog poroda, djelujemo pozitivno na poboljšanje uslova u porodlištima koji su osnovni uzrok korupcije, te time imamo i posredni uticaj na smanjenje korupcije.

    Zato je važno da ovo pitanje bude riješeno sistemski, o čemu upravo govori i inicijativa koja će se naći ovih dana na dnevnom redu predstavničkog doma Federacije BiH a kojom se traži omogućavanje pratnje tokom cijelog poroda, uključujući prirodni i carski rez, u svim porodilištima u Federaciji Bosne i Hercegovine (pratnja/osoba za koju porodilja odluči da bude prisutna).
    Važno je da svim raspoložim sredstvima učinimo sve da se sistem konačno počne mjenjati, I da neke stvari poput pratnje na porodu koja je sastvani dio poroda u svijetu i kod nas budu omogućene”, navodi se u saopštenju.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje