Nedjelja, 19. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Poplave u BiH bi mogle odnijeti mine do Đerdapa i Crnog mora

Preuzmite sliku

Iz Centra za uklanjanje mina (BH MAC) upozoravaju građane Bosne i Hercegovine u poplavama ugroženim područjima da najbližoj policijskoj upravi i službama civilne zaštite prijave svako neeskplodirano ubojno sredstvo (NUS) koje primjete, jer se sumnja da će veliki broj njih biti nanesen iz dosadašnjih minskih polja, a kako bi ona bila uklonjena na adekvatan način i neutralizirana, potvrđeno je za Anadolu Agency (AA).

Kako nam je rekao Fikret Smajiš, šef tima Regionalnog uredu BH MAC-a Sarajevo nedvojbeno je da je došlo do pomjeranja minskih polja gdje je bilo poplava, te da će se sredstva naći tamo gdje se nisu očekivala, a ne tamo gdje je to bilo planirano.

“Moguće je da zbog enormne količine vode sredstva iz minskih polja završe i do Đerdapa, pa i Crnog mora. Ovo je posve druga situacija jer više ne govorimo o minskim poljima već neekspolodiranim ubojnim sredstvima koja su u nadležnosti štabova civilne zaštite. U ovom trenutku nemamo konačnu procjenu jer će Sektor za operacije BH MAC-a na tome raditi u narednim danima. Ali, ono što je evidentno jeste da su najviše ugrožena područja Maglaja i okolica Doboja gdje je bilo minskih polja, a gdje se sumnja da su ona pomjerena”, naglasio je Smajiš.

On je upozorio građane da budu veoma oprezni prilikom čišćenja svojih domova, dvorišta i bašti, kao i prilikom odlazaka na šira područja gdje se sumnja da su postojala minska poslja s obzirom da su na brojnim trake i oznake o njihovom postojanju nestale u poplavama.

Što se tiče Kantona Sarajevo Smajiš naglašava kako su u koordinaciji sa štabovima civilne zaštite, ali kako u tom dijelu Federacije BiH nema registriranih ugroženih područja kada su u pitanju minska polja.

Saopćeno je da će Centar za uklanjanje mina BiH u saradnji sa entitetskim civilnim zaštitama i civilnom zaštitom Brčko distrikta identifikovati i ažurirati područja koja su bila zahvaćena poplavama i klizištima usljed prirodnih nepogoda, a što je za posljedicu moglo imati pomjeranje mina na sumnjivim i opasnim područjima i preuzeti sve neophodne mjere na prevenciji.

Prema raspoloživim podacima BH MAC-a najugroženija područja od mina su regije Doboja, Maglaja, Olova, Unsko sanskog-kantona i Bosanske posavine koja su i trenutno najviše pogođena poplavama. Također, upozoreno je stanovništvo da je minska opasnost u velikoj mjeri prisutna u slivovima rijeka Bosne, Spreče, Usore i Krivaje.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,