Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Puštanjem balona u zrak UKC Tuzla obilježio Međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju

Preuzmite sliku

Puštanjem balona u zrak UKC Tuzla je obilježio veliki dan naših najmanjih i najhrabrijih heroja.

Danas, 17. novembra, obilježava se Međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju. Tačno u podne na platou ispred Klinike za dječije bolesti, kao i sa 4 sprata Klinike za ginekologiju i akušerstvo, gdje je smješteno Odjeljenje neonatologije, u zrak su pušteni baloni kao simbolični znak da se prijevremeno rođeni mogu vinuti u visine ukoliko dobiju prijeko potrebnu njegu. Na ulazu ove dvije klinike postavljene su čarapice, devet u jednoj i deseta u drugoj boji, kao simbol da se na svako deseto dijete rodi jedno nedonošče.

Cilj obilježavanja Međunarodnog dana svjesnosti o prijevremenom rođenju usmjeravanje je pažnje na globalni problem prijevremenog rođenja, tj. rođenja djeteta prije 37. nedelje trudnoće, što je vodeći uzrok smrti novorođenčadi u razvijenim i nerazvijenim zemljama.

Učestalost rađanja preterminske novorođenčadi se kreće između 5% i 10 %, i predstavlja uzrok perinatalnog mortaliteta u 75% slučajeva. “U Tuzlanskom kantonu, na godišnjem nivou, procent prijevremeno rođene djece iznosi od 6,2% do 8,6%, što se uklapa u evropske standarde, ali nije na zadovoljavajućem nivou“, kaže prof. dr. Zlatan Fatušić, načelnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo i dodaje da je jedan od načina borbe protiv prijevremenog poroda dobro organizirana primarna zdravstvena zaštita.

Međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju danas je po prvi put obilježen u BiH i to u Kliničkom centru Tuzla. Incijator održane akcije bila je prof. dr. Fahrija Skokić, načelnik Klinike za dječije bolesti. Prema njenim riječima, u neonatologiji najviše pažnje se poklanja djeci s prekinutim intrauterinim rastom i malom porođajnom težinom. “Prijevremeno rođena djeca osobito su osjetljiva u razdoblju neposredno nakon rođenja i u ranom razvoju, zbog čega se njihovi roditelji i zdravstveni radnici koji za njih brinu nalaze pred brojnim izazovima. Kontinuirana edukacija jedini je način podizanja svijesti javnosti o bolesnoj i prijevremeno rođenoj djeci u cilju poboljšanja kvalitete njihova života i života njihovih roditelja“, kaže prof. dr. Skokić.

Odgovorna sestra Odjeljenja za neonatologiju Klinike za ginekologiju i akušerstvo, Selma Ćudić ovom prilikom je rekla da je svako novorođenče jedinstveno, naročito kada su u pitanju prijevremeno rođena djeca. “Sa razvojem tehnologije i kontinuiranom edukacijom medicinskih sestara njega nedonoščadi je znatno poboljšana. Tim Odjeljenja za novorođenčad pokušava doprinijeti da se svako nedonošče razvije u zdravog člana društva“, kaže medicinska sestra Selma.

Međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju prvi je put obilježen 17. studenog 2009. kao suradnja zaklade March of Dimes (SAD), Europske zaklade za brigu o novorođenčadi (European Foundation for the Care of Newborn Infants – EFCNI) koja predstavlja roditelje 20 europskih zemalja, zaklade Little Big Souls International (Afrika) i Nacionalne zaklade za prijevremeno rođenu djecu (National Premmie Foundation – NPF, Australija).

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,