Srijeda, 15. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Tuzla: Misija OSCE-a donirala IT opremu Centru protiv krijumčarenja umjetninama BiH

Preuzmite sliku

Šefica misije OSCE-a u BiH, ambasadorica Kathleen Kavalec uručila je IT opremu Centru protiv krijumčarenja umjetnina BiH, a primopredaja vrijedne opreme upriličena je u atelju “Ismet Mujezinović” u Tuzli, javlja Anadolu Agency (AA).

“Od 2017. godine, kada smo objavili bazu, prvobitno smo tragali za 109 umjetničkih djela, a sada tražimo 179 djela. Povećana je i baza INTERPOL-a i u koordinaciji s tom institucijom u tom prvom periodu tražili smo 14 djela, a 7. februara 2022. godine INTERPOL je ažurirao bazu i trenutno je potraga za 33 djela. Za Centar protiv krijumčarenja umjetninama posebno je važna donacija OSCE-a jer ćemo imati priliku da prikupljamo nove podatke i razmjenjujemo ih s drugim kolegama i na kraju naš cilj je da se formira specijalizovana policijska jedinica i baza na nacionalnom nivou i da sav materijal koji Centar protiv krijumčarenja umjetninama prikupi da ustupi državi”, kaže Dženan Jusufović, direktor Centra protiv krijumčarenja umjetninama BiH.

Od formiranja centra mnogi su problemi riješeni, a neki se trenutno rješavaju.

“Od zakonskih regulativa, baza podataka, formiranje kontakt tačke. Međutim, baza podataka je polazna za sve druge stvari. U svakom slučaju u kontinuitetu od 2018. godine sarađujemo s misijom OSCE-a u BiH i do sada smo odradili veliki broj projekata vezano za obuke, jačanje integracije granične policije i carine, sve što se tiče sigurnosti, jer poznato je da se od krijumčarenja umjetninama finansiraju organizovani kriminal i terorizam”, kaže Jusufović.

Od perioda kada je objavljena baza umjetnina za kojima se traga, vraćeno je samoinicijativno nekoliko umjetničkih djela koja su locirana na određenim mjestima.

“Aktiviran je prošle godine broj krimolovca vezano za krađu arheoloških nalazišta i to je poseban oblik kriminala. BiH se prekopava i to se iznosi iz države te je bilo akcija koje su rezultirale zaustavljanjem takvih aktivnosti određenih grupa. Imamo i dalje situaciju da su se locirala četiri umjetnička djela koja su nacionalno dobro BiH i nalaze se na teritoriji Srbije kod privatnog kolekcionara. Tu je pokrenuto niz aktivnosti, a riječ je odjelima iz privatne kolekcije Mulabdić koja su proglašena nacionalnim dobrom BiH i sada su na teritoriji Srbije”, zaključuje Jusufović.

Ambasadorica Kavalec izrazila je veliko zadovoljstvo što uručuje donaciju dugogodišnjem partneru.

“Smatramo da je ovaj centar jedan od ključnih partnera naše misije u borbi protiv nezakonite trgovine umjetninama i to je problem na kojem misija aktivno radi u sferi svog rada na poboljšanju granične sigurnosti i upravljanja granicama. Nezakonita trgovina kulturnim dobrima predstavlja krupan problem u BiH budući da se nezakonito stečena dobit koristi za finansiranje počinjenja teških krivičnih djela uključujući organizovani kriminal pa čak i terorizam. Računarska oprema i softverske licence pomoći će da se ojačaju kapaciteti ovoga centra i da se osigura funkcionalnost, sigurnost i interoperabilnost njihove baze podataka o nestalim umjetninama. Nadam se da će nadležne institucije i partneri iz građanskog društva još bliže surađivati međusobno i raditi na boprbi protiv nezakonite trgovine kulturnim dobrima i time štiti kulturno nasljeđe ove zemlje”, kazala je ambasadorica Kavalec, koja je potom prokomentarisala i posljednju rundu pregovora o izmjenama Izbornog zakona BiH.

Kazala je kako su veoma razočarani što političke stranke nisu došle u priliku da postignu sporazum o potrebnim izmjenama i dopunama izbornog zakona.

“Mi aktivno radimo u toj sferi i posvećeni smo odredbama koje se tiču integriteta izbornog procesa. Na osnovu poziva BiH ured OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava u četiri navrata je pratio provođenje izbora, o tome napravio izvještaj i ukazao na različite manjkavosti i dao konkretne preporuke za otklanjanje tih manjkavosti iz izbornog procesa. Kao država članica OSCE-a, Bosna i Hercegovina se zajedno sa svim ostalim državama obavezala na poštivanje demokratskih prava svojih građana i jedno od tih prava je obaveza BiH da organizira demokratske izbore u redovnim intervalima. Mi smo veoma zabrinuti zbog narušavanja povjerenja građana u izborni proces i iz tog razloga smo mnogo puta pozivali na donošenja potrebnih izmjena i dopuna kojima bi se ojačali integritet i transparetnost izbornog procesa”, rekla je Kavalec i zaključila:

“Iako smo razočarani zbog toga što nije postignut sporazum drago nam je zbog ove prilike. Mi nećemo odustati, nastavit ćemo raditi na tome, nastavit ćemo raditi i zalagati se za donošenje potrebnih promjena i također moram reći da se radujemo izborima u oktobru koji trebaju biti organizirani u skladu s međunarodnim obavezama ove države kao države članice OSCE-a. Ono što je sada najvažnije od svega je da Vijeće ministara donese potrebne odluke o izdvajanju novčanih sredstava koja su potrebna za organiziranje izbora.”

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje