Srijeda, 8. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Stanovnici Slatine, Stupina i Sjenjaka često se žale na buku!

Tuzla-pogled-sjenjak
Preuzmite sliku

Veliki broj građana žali se na narušavanje javnog reda i mira odnosno na buku u večernjim satima. Među njima ima i onih koji se bune zbog rada teških građevinskih mašina, tutnjave kamiona i mješalica sa materijalom.

Postavlje se pitanje, kako je ova oblast regulisana u zakonu.

Pojedinim građanima smeta svako narušavanje javnog reda i mira zbog čega se obraćaju organima reda. No postavlja se pitanje šta u slučajevima kada je riječ o firmi. Često u samom gradu, pri izgradnji određenih objekata, gradilišta rade i u kasnim noćnim satima.

Zlatko Kovačević – glavni inspektor u Službi za inspekcijske poslove Grada Tuzla ističe da je ovo pitanje uvijek aktuelno i da nije riješeno zakonskom regulativom kako bi to odgovaralo građanima. Sve se posmatra sa dva aspekta, na jednoj su strani objekti koji su već izgrađeni a na drugoj objekti čija je izgradnja u toku.

„U jednom dijelu za igrađene objekte imamo situaciju da je zakonodavac obavezao sve investitore i izvođače, a prethodno projektante, da za novoizgrađene objekte definišu nivo buke koji je dozvojen“, kazao je Kovačević za RTV Slon.

U tom smislu, potrebno je da objekat ima tzv. ograničavače buke a što je važno utvrditi prilikom izvođenja radovna odnosno tehničkog prijema. Tako bi se, kaže Kovačević, lako dalo utvrditi kolika je buka ukoliko bi se na nju ukazalo. Problem ostaje kod starih objekata gdje vlasnici nisu imali obavezu ugradnje takvog uređaja.

„Imamo problem, koji zakonom još nije riješen, a to je čime se mjeri buka, ko je ovlašten da je mjeri, o čijem trošku da je mjeri. Onda se dešavaju subjektivne procjene da li je buka izašla iz okvira dozvoljenog ili nije, u decibelima. I u tom smislu mi imamo česte primjedbe građana da se negdje stvara velika buka po jednom osnovu“, dodaje Kovačević.

Česte su prijave i stanovnika Slatine, Sjenjaka i Stupinama da se buka stvara i prilikom nadogradnje već postojećih objekata a mimo urbanističko – građevinske dokumentacije. U tim situacijama građani opravdano strahuju da bi mogla biti narušena stabilnost cijelog objekta. Inspekcija u tim slučajevima svakodnevno postupa a nekada i više puta na jednom lokalitetu uprkos ograničenim resursima.

Podsjećamo, preko godinu dana Služba za inspekcijske poslove u saradnji sa Ministarstvom za prostorno uređenje, nastoji nametnuti izmjenu Federalnog zakona o buci sa konkretnim prijedlozima. Želi se tačno definisati detaljno ono što u zakonu već piše odnosno koja je inspekcija za koje pitanje nadležna.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,