Ponedjeljak, 20. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Prof. dr. Haris Huseinagić: “52 osobe sa vaskularnom bombom u glavi vratili smo u normalan život” (VIDEO)

Preuzmite sliku

Prof.dr. med. sc. Haris Huseinagić: Bolnice su nam prljave, oprema zastarila, šklovane ljekare puštamo u svijet.

Klinika za radiologiju i nuklearnu medicinu Univerzitetsko-kliničkog centara Tuzla prije sedam godina bila je totalno analogna uz zastarjelu opremu, pored toga evidentan je bio i deficit akademskog kadra.

U razgovoru za Tuzlanski.ba načelnik Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu UKC-a Tuzla Prof.dr. med. sc. Haris Huseinagić kaže da je prelazak sa analognog načina rada na digitalni UKC-u Tuzla donosi uštedu od oko 1.200.000 KM svake godine, koliko se zapravo trošilo na same filmove.

Tri godine su bile potrebne da otplatimo sistem digitalizacije, već četvrtu godinu napravili smo uštedu od preko 1.200.000 KM. Bio je to veoma važan projekat, za sve nas jer smo bili prva bolnica u BiH koja je to napravila. Drugo što smo značajno napravili jeste izgradnja radio terapije na što smo posebno ponosni“ kaže Huseinagić.

Danas na Klinici za radiologiju i nuklearnu medicinu UKC-a Tuzla radi čak devet magistara i tri doktora nauka.

Problem koji je godinama zadavao glavobolje kako uposlenicima UKC-a tako i pacijentima bile su liste čekanja za CT. Pojedini pacijenti znali su čekati više od godinu dana što je prema riječima Prof.dr. Harisa Huseinagića bio apsurd.

Zahvaljujući naporima uposlenika odjela radiologiju i nuklearnu medicinu na čelu sa načelnikom Harisom Huseinagićem posljednjih pet godina lista čekanja kako za CT tako i za magnet ne postoji.

Znam da nekima nije drago što više nema liste čekanja jer se time neke druge stvari diraju. Moram da kažem kako danas naš kapacitet iznosi 800 pretraga magneta mjesečno dok za CT nemamo limite. Jedini problem trenutno je taj što su naši kapaciteti iskorišteni svega 30 %“ – naglašava Huseinagić.

Nakon određenog vremena ponovo je urađena revitalizacija „Interventne Radiologije“ što prema riječima Huseinagića predstavlja pravac u kojem će se medicina razvijati narednih 20 godina.

Posebno sam ponosan na posljednjih deset mjeseci a to je projekat rješavanja aneurizmi, što je u medicini vrhunac. Mnogi naši sugrađani su morali zbog tih procedura da idu u Pečuh, Beograd, Ljubljanu što je koštalo dosta novca. Danas sve to mi radimo ovdje u Tuzli a troškove pokriva Federalni Zavod zdravstvenog osiguranja BiH“ ističe Huseinagić i dodaje.

Od februara mjeseca do danas 52 pacijenta sa „vaskularnom bombom“ u glavi, koji su bili u velikom riziku od smrti mi smo vratili u život i danas žive sasvim normalno bez ikakvih tegoba i lijekova“ pojašnjava načelnik Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu UKC-a Tuzla.

Statistika kaže da između 500-600 osoba godišnje na području Bosne i Hercegovine oboli od aneurizme, ovaj podatak nije daleko od standarda u drugim zemljama. Međutim daleko veći je broj onih koji imaju probleme sa nogama, što ne ludi obzirom u kakvim uslovima i okolnostima živimo.

Kompletan razgovor sa načelnikom Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu UKC-a Tuzla Prof.dr. med. sc. Harisom Huseinagićem pogledajte u video prilogu članka. Tokom razgovora sa Prof. dr. Huseinagićem saznali smo da je vatreni navijač FK Sloboda što nas je posebno obradovalo. (Tuzlanski.ba)

Biografija: Haris Huseinagić je rođen u Tuzli 28.5.1963. godine, gdje je završio osnovnu školu i Gimnaziju. Medicinski fakultet u Tuzli je završio 1988. godine. Za vrijeme studija u dva mandata je obavljao funkciju studenta prodekana. Za uspjeh u studiju nosilac je dvije Srebrne značke Univerziteta u Tuzli.

Nakon okončanja studija zaposlio se kao asistent pripravnik na Katedri za patofiziologiju, Medicinskog fakulteta u Tuzli. Kao ljekar sekundarac od 1989. godine radio je na Ortopedsko traumatološkoj klinici UKC Tuzla. Godine 1990. osniva Katedru za medicinsku informatiku Medicinskog fakulteta u Tuzli.

U pratnji stotinu teških ranjenika upućen je u Teheran, Iran. Dio svog profesionalnog poziva obavljao je u velikom broju zemalja Dalekog i Bliskog istoka, a najduže u Abu Dhabiju, UAE. Specijalizaciju i postdiplomski studij završio je na Univerzitetu u Tuzli. Godine 2003. boravio je osam mjeseci u Rikshospitalet Oslo, u Interventnom Centru, kao nosilac granta Kraljevine Norveške za razvoj interventne radiologije. Nakon povratka iz Norveške obnavlja Odjeljenje interventne radiologije Poliklinike za radiologiju UKC Tuzla i uvodi procedure postavljanja perifernog stenta i koilovanja intrakranijalnih aneurizmi. U redovni rad uvodi Doppler ultrasonografiju perifernih krvnih sudova i CT arteriografije, kao i niz arteriografskih tehnika uz upotrebu magnetne rezonance, čime funkcionalno zaokružuje djelatnost odjela interventne radiologije.

Od završetka specijalizacije kontinuirano se usavršava u oblasti vaskularne radiologije i zaslužan je za uvođenje novih vaskularnih i nevaskularnih procedura u interventnoj radiologiji, CT i MRA dijagnostici. Magistarski rad na temu “Doppler ultrasonografija i digitalna subtrakciona angiografija u dijagnostici oboljenja karotidnih arterija” odbranio je 26.12.2005. godine. Doktorsku disertaciju pod nazivom “Validnost kompjuterizovane tomografske angiografije u dijagnostici oboljenja intrakranijalnih krvnih sudova” odbranio je 24.10.2008.

Trenutno je nosilac nastavnog predmeta “Radiologija” Medicinskog fakulteta u Tuzli i rukovodilac studijskog odsjeka Radiologija na Visokoj zdravstvenoj školi u Tuzli. Od 2007. godine obavlja funkciju Direktora Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu, JZU UKC Tuzla. Aktivno je učestvovao u pripremi za rad radioterapije, dok je ona bila u sastavu Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu. Godine 2008. dovršava proces transformacije Klinike za radiologiju sa analognog na kompletno digitalni sistem rada, uvođenjem sistema PACS i RIS. U 2009. godini potpuno rješava dugogodišnji problem beskrajnih listi čekanja na radiologiji jednostavnom organizacijom rada i raspodjelom radnih zadataka.

Na Izbornoj skupštini Ljekarske komore TK održanoj 15. septembra 2011. godine, sa apsolutnom većinom glasova, izabran je za Predsjednika Ljekarske komore Tuzlanskog kantona. Autor je brojnih naučnih i stručnih radova iz različitih oblasti radiologije i informatike. Redizajnirana Klinika za radiologiju i nuklearnu medicinu bila mu je izazov za uvođenje kompletne kolekcije novih obrazaca, pisanih procedura, vodiča za pacijente.

Član je federalne Komisije za polaganje specijalističkog ispita iz radiologije i velikog broja komisija za odbranu magistarskih radova. Član je Udruženja radiologa Bosne i Hercegovine, radnih tijela Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Evropskih udruženja interventne radiologije, urogenitalne radiologije, Udruženja radiologa Skandinavije.

Aktivno govori engleski, njemački, arapski i farsi, a pasivno nekoliko egzotičnih istočnjačkih jezika.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje