Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Koliko je dobro piti kafu u trudnoći?

Preuzmite sliku

Popularno

Naučnici su našli vezu između ispijanja kafe u trudnoći i povećanja kilaže kod djece u prvim godinama života • Stručnjaci upozoravaju trudnice da kofein ne dolazi samo iz kafe nego i iz bezalkoholnih pića koja možda konzumiraju   

Za trudnice koje piju kafu ili jedu hranu s malim postotkom kofeina postoji rizik da rode bebu koja će u prvoj godini života doživjeti pretjeran rast, tvrdi se u novim istraživanjima.

Naime, u istraživanju objavljenom u novinama BMJ Open našli su vezu između ispijanja kafe u trudnoći i povećanja kilaže kod djece u prvim godinama života, ali i gojaznosti djeteta u predškolskom uzrastu.

Studija koja je objavljena ovog ponedjeljka otkriva da povećan unos kofeina kod trudnica može izazvati pretjeran rast u prvoj godini života bebe, ali i gojaznost kod djeteta u predškolskom i školskom uzrastu, piše CNN.

“Željeli smo istražiti efekte kofeina na rast novorođenčeta, jer nagao rast često ukazuje na to da će dijete biti gojazno u prvim godinama života, ali i kada odraste. Djeca koja su u ranom djetinjstvu dobijala na težini brže od vršnjaka kasnije imaju veće šanse biti gojazna,” objasnila je Eleni Papadopoulu s Norveškog instituta javnog zdravlja.

Eleni upozorava trudnice da kofein ne dolazi samo iz kafe nego i iz bezalkoholnih pića koja možda konzumiraju. Trenutna preporuka za trudnice je unos manji od 200 miligrama dnevno, podsjetila je.

Ovo istraživanje obuhvatilo je više od 50.000 žena u Norveškoj.

Ispitivale su se njihove navike vezane za kofein u trudnoći, te rast i razvoj djece od šest sedmica do osam godina starosti.

Majke su u dnevnik upisivale koliko su kofeina unosile tokom dana. Bile su podijeljene u četiri grupe – nizak unos (-49 miligrama dnevno), prosječan (50-199), visok (200-299) i veoma visok (300+). Potencijalni izvori kofeina su bili kafa, crni čaj, bezalkoholna pića koja ga sadrže, čokolada, čokoladno mlijeko i određene vrste slatkiša.

Usporedbe radi, u jednoj šoljici kafe nalazi se oko 100 do 150 miligrama kofeina, a u jednoj čaši Coca-Cole ili šalici crnog čaja nalazi se 25 do 50 miligrama kofeina.

Istražitelji su ustvrdili da su žene koje su bile u grupi visokog unosa kofeina imale čak 66 posto veće šanse za ubrzan rast djeteta u prvoj godini života, dok su djeca žena iz prosječne grupe imala između deset i 30 posto.

“Ovo je važan rezultat, s obzirom na to da oko 75 % žena pije kafu tokom trudnoće i, naravno, zbog problema s pretilosti”, rekao je epidemiolog dr. De-Kun Li.

“Za pretilost u djetinjstvu postoji mnogo faktora rizika, a koji se događaju tokom trudnoće”, dodao je Li.

Djeca iz grupe visokog unosa kofeina u prosjeku su bila 213 grama teža od ostale s tri godine, 320 s pet i 480 grama teža od djece s osam godina.

Ovo nije prva studija koja dovodi u vezu unos kofeina tokom trudnoće i štetne zdravstvene ishode kod djeteta. Studija iz 2008. godine pokazala je da su žene koje su konzumirale više od 200 miligrama kofeina dnevno imale dvostruko veći rizik pobačaja od onih koje nisu konzumirale kofein, a studija iz 2015. godine dokazala je da je konzumiranje kofeina povezano s pretilosti kod djece u ranoj dobi. (index.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,