Subota, 18. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Klimatske promjene dovele do promjene pola među bradatim zmajevima

Preuzmite sliku

Popularno

Porast temperatura napravio je pravu “polnu” zbrku među bradatim zmajevima, vrstom australijskih guštera, otkriva nedavno istraživanje.

  • bradati-zmaj2
  • Gušteri koji su genetski mužjaci počeli su da polažu jaja kao ženke i da na svijet donose druge guštere. A način određivanja pola guštera se toliko mijenja da postoji mogućnost da ženski polni hromozom potpuno nestane, ističu autori studije objavljene u časopisu Nature.

    “Ovo je prvi put da smo dokazali da se promjena pola može dogoditi bilo kom reptilu u divljini”, rekla je vođa istraživanja Claire Holley sa Univerziteta u Canberri.
    Studija je otkrila da ekstremni klimatski uslovi mogu vrlo brzo da iz korijena promijene biologiju nekog organizma, navela je ona.

    Za razliku od ljudi i drugih sisara, pol pojedinih reptila, poput aligatora i kornjača, nije određen seksualnim hromozomom, već temperaturom tokom inkubacije.

    Dosad je pol bradatih zmajeva bio određen hromozomom. Kao i ptice, njihovi polni hromozomi su Z i W, umjesto X i Y. Mužjaci su Z, a ženke ZW. Kod ljudi, svi imaju hromozom X, dok prisustvo hromozoma Y genetski označava osobu kao muškarca. Kod bradatih zmajeva, pak, svi posjeduju hromozom Z, a prisustvo hromozoma W ih genetski određuje kao ženke.

    Prethodnim studijama, naučnici su u laboratorijskim uslovima pokazali da povišene temperature mogu da promijene prirodnu podjelu hromozoma.

    Holley i njene kolege su proučili genetske polne markere 131 bradatog zmaja uhvaćenog u divljini na sjeveroistoku Australije i otkrili da su njih 11 imali sve karakteristike ženki, ali i muški Z hromozom.

    Holley priznaje da je broj od 11 guštera mali uzorak i da će sa svojim timom morati dalje da radi i proširuje istraživanje.

    Genetski mužjaci koji su postali ženke ne samo da su polagali jaja već su i po mnogo čemu bili bolje majke od genetskih ženki, rekao je koautor studije Arthur George sa Instituta za primenjenju ekologiju pri Univerzitetu u Canberri.

    Naučnici su, takođe, utvrdili da pol potomaka ovih guštera više nije bio određen hromozomom već temperaturom.

    To se dešava u jednom od Australijskih regiona u kojima temperatura rapidno raste posljednjih 40 godina, kazala je Holley.

    Laboratorijski testovi su pokazali da do promjene počne da dolazi kada živa u termometru dostigne 32. podiok, a da se dešava u 100 posto slučajeva kada pređe 36. podiok. (blic.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje