Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Žene koje su rodile biloški su “starije” od onih koje nisu

Preuzmite sliku

Žene koje su rodile biološki su “starije” od onih koje nisu rodile, pokazalo je istraživanje na temelju krvnih uzoraka 1556 Amerikanki u dobi od 20 do 44 godine, a koje je provedeno od 1999. do 2002. godine.

Naučnici su proučavali genetski materijal unutar stanica, osobito dužinu njihovih telomera, kao krajnjih segmenata DNK-a, prenose mediji.

Telomeri se nalaze na kraju svakog kromosoma poput zaštitne kapice na vezicama. Određuju koliko će brzo stanice ostarjeti te u kojoj smo mjeri skloni moždanom udaru ili razvoju raka, kardiovaskularnim bolestima, pretilosti, vaskularnoj demenciji, dijabetesu i osteoporozi. Zapravo, što su vam telomeri kraći, kraći je i životni vijek.

Kako starimo, tako stare i stanice koje predstavljaju dio našeg genetskog koda, odnosno, kako mi starimo, tako se skraćuju i telomeri obilježavajući kraj kromosoma. No ne skraćuju se kod svakoga na jednak način. Što su telomeri kod pojedinca dulji, njihove se stanice mogu više puta dijeliti, ustanovili su znanstvenici.

Telomeri ispitanica koje su rodile najmanje jedanput pokazali su se prosječno 4 posto kraćima od telomera žena koje nisu nikad rodile. Rezultati istraživanja bili su isti i nakon što su naučnici uzeli u obzir ostale faktore koji mogu utjecati na dužinu telomera, uključujući ženinu kronološku dob, indeks tjelesne mase i pušenje.

Rezultati njihova istraživanja pokazali su da se rađanje kod žena može povezati s kraćim telomerima. Naučnici su podatke iznijeli na kongresu Udruženja članova američkog javnog zdravstva u Denveru.

Istraživanje upućuje na hipotezu po kojoj je kod žena koje su rodile i odgajaju dijete ili djecu, nivo stresa povišena, a otprije je poznato da stresne životne situacije, osobito ako traju duže utječu na skraćenje telomera.

Moguće je da trudnoća, rađanje i podizanje djeteta ili djece, utječu na hroničan stres, što rezultira skraćenjem dužine telomera, vjerojatno putem upala“, objasnila je naučnica Anna Pollack, asistentica i epidemiologinja na sveučilištu George Mason u Fairfaxu.

Pollack iznosi i hipotezu po kojoj će žene s kraćim telomerima vjerojatnije imati djecu od onih s dužim telomerima. Ističe da je potrebno provesti dodatna istraživanja kako bi se dužina njihovih telomera izmjerila prije, za vrijeme i nakon trudnoće.

Bilo bi zanimljivo pratiti kako se dužina telomera mijenja za vrijeme trudnoće, nakon nje i tokom odgoja i podizanja djece te usporediti navedene promjene s onima koje se događaju kod žena koje nisu rodile“, rekla je Pollack.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,