Srijeda, 15. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Roditelji kao ključni faktor tretmana autizma kod djece

Preuzmite sliku

Popularno

Britanski ljekari otkrili su prvu efektivnu metodu u liječenju autizma, gdje su djeca pokazala izuzetan i trajni napredak. U velikoj studiji Univerziteta u Manchesteru, stručnjaci su pokazali da roditelji mogu biti naučeni tehnikama kojima će pomoći djeci u boljem komuniciranju.

 U studiji je učestvovalo 152 djeteta koji pate od teškog autizma, a razultati su pokazali da su djeca između druge i četvrte godine pokazala značajan napredak, piše Daily Mail.

Šest godina kasnije, kada su djeca imala između 8 i 10 godina, djeca čiji su roditelji učestvovali u studiji su imali za 27 odsto manje teškog autizma od one čiji roditelji nisu učestvovali.

Na početku studije, većina djece nije bila svjesna ljudi oko njih, i ignorisali su roditelje svaki put kada bi ih pozvali po imenu.

Ipak kasnije, čak i nakon pauze od 5 godina bez intervencija terapeuta, neki od njih su toliko napredovali da običan posmatrač nikad ne bi primjetio njihovo stanje, navode naučnici.

Kod djece tog uzrasta se obično stanje pogoršava, pa je rezultat ovog istraživanja zaista nevjerovatan, kako navode istraživači.

“Ukupni rezultat je impresivan i održavajući, i to smo shvatili čim smo vidjeli rezultate“, rekao je Jonathan Green sa Univerziteta u Manchesteru, koji je predvodio studiju i dodao da se ne radi o lijeku, ali da je tehnika pokazala trajan napredak.

“Djeca kod koje se primjetio veliki napredak će i dalje pokazivati simptome u varijabilnoj mjeri, ali smo pokazali da učenje roditelja da komuniciraju sa svojom djecom može da doprinese poboljšanju na duge staze.“

Tehnika se zove Predškolska terapija komuniciranja za autizam (PACT) i pokazuje roditeljima kako da protumače i pokupe male znakove koje koriste njihova djeca kada se igraju, i kako da reaguju na njih na način na koji će ih ohrabriti da komuniciraju.

Program, koji je trajao 12 mjeseci, uključivao je dvosedmične i onda mjesečne sesije, u kojima su snimani roditelji i djeca dok se igraju, i analizirani obrasci komunikacija kod djece. Roditeljima su kasnije puštani snimci, minut po minut, kako bi im pokazali kako su njihova djeca reagovala u različito vrijeme.

Zatim im je rečeno kako da utiču na njihovo ponašanje, tako što će u pravo vrijeme da ih ohrabre da komuniciraju sa drugima.

Istraživači koji su sproveli studiju očekuju da će ovo rezultirati promjenama u tretmanu autizma. (b92)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,