Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Nutricionistkinja dijabetičarima savjetuje izbjegavanje ovih opcija za doručak

Preuzmite sliku

Popularno

Naše tijelo ima prirodni unutarnji sat koji regulira mnoge procese, od toga kada se osjećamo pospano do znakova gladi. Ovaj tjelesni sat također utiče na način na koji obrađujemo šećer tokom dana. To stvara idealan prozor kada bi osobe s dijabetesom tipa 2 trebale doručkovati, prema stručnjacima za dijabetes.

Nutricionistkinja specijalizirana za dijabetes, Tara Bruni, otkrila je najbolje vrijeme za prekid noćnog posta.

“Prirodni unutarnji sat reguliše naš metabolizam i funkcioniše različito ovisno o dobu dana. Ujutro su naša tijela pripremljena za učinkovito upravljanje šećerom, što znači da mogu učinkovito kontrolisati i nivo šećera u krvi.”

“To je zato što je naš odgovor na inzulin snažniji, a naša sposobnost obrade glukoze na vrhuncu”, objasnila je za Daily Express.

  • Ključno je ne preskakati doručak

    Kako dan odmiče, posebno poslijepodne i navečer, naša tijela postaju manje učinkovita u obradi šećera i reguliranju nivoa šećera u krvi. Stoga doručak u “pravo vrijeme” može pomoći uskladiti naše prehrambene navike s prirodnim ritmom našeg tijela. Stručnjakinja je otkrila da je najbolje vrijeme za doručak za dijabetičare tipa 2 unutar dva sata nakon buđenja, ne kasnije od 10 sati.

    “Kada doručkujete prije ručka, to ima poseban učinak na to kako vaše tijelo podnosi glukozu nakon ručka. Ovaj učinak, nazvan ‘učinak drugog obroka’, znači da čak i ako jedete isti ručak, nivo šećera u krvi raste manje u usporedbi s preskakanjem doručka”, kaže Bruni.

    Najbolje namirnice za doručak uključuju kombinaciju proteina i ugljikohidrata bogatih vlaknima
    Osim što je Bruni otkrila koje je najbolje vrijeme za doručak, navela je i koje su najbolje, a koje najgore opcije za doručak za dijabetičare tipa 2.

    “Najbolje namirnice za doručak za osobe s dijabetesom tipa 2 su one koje uključuju kombinaciju proteina i ugljikohidrata bogatih vlaknima, na primjer, cjelovite žitarice, voće i povrće”, savjetuje Bruni.

    Protein pomaže usporiti probavu i apsorpciju ugljikohidrata u tijelu. To znači da, kada jedemo obrok koji uključuje i proteine i ugljikohidrate, nivo šećera u krvi raste postepeno i ostaje stabilnija u usporedbi s obrokom koji se sastoji uglavnom od ugljikohidrata.

    “Primjeri su kaša s orašastim plodovima ili sjemenkama, grčki jogurt s bobičastim voćem i chia sjemenkama ili tost od cjelovitih žitarica s avokadom i jajima”, predložila je.

    S druge strane, hrana za doručak koju bi osobe s dijabetesom tipa 2 trebale izbjegavati uključuje onu s visokim udjelom rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera, poput slatkih žitarica, peciva, bijelog hljeba i sokova. (Index.hr)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,