Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Evo zašto vaše dijete gricka nokte i kako ćete to spriječiti!

Preuzmite sliku

Popularno

Kada roditelji primijete da njihovo dijete gricka nokte uglavnom su uplašeni, jer misle da je to posljedica negativnih emocija ili nekog prikrivenog problema. Psiholozi tvrde da postoji nekoliko najčešćih razloga zbog kojih djeca grickaju nokte, kao i da je potrebno mnogo strpljenja, ponekad i stručna pomoć, kako bi se djeca oslobodila ove neprijatne navike.

Problem sa grickanjem noktiju najčešće se javlja u petoj, sedmoj ili jedanaestoj godini, ponekad u adolescenciji, a neka djeca ovu naviku zadrže i u zrelom dobu. Istraživanja pokazuju da u određenom periodu razvoja naviku grickanja noktiju ima od 45 do 60 posto djece i da su joj jednako skloni i dječaci i djevojčice u ranom uzrastu, ali kako su stariji češća je kod dječaka.

Medicinsko objašnjenje za ovu naviku koja se stručno zove onikofagija je poremećaj kontrole impulsa i svrstava se u emocionalne poremećaje.

Najbezazleniji razlog za grickanje noktiju je dosada, pa mališani to često rade kada nisu u centru pažnje, naročito majke, kada nemaju podsticaj, a imaju višak slobodnog vremena.

Drugi uzrok može da bude umor, zbog čega je jako važno da dijete ima svoj dnevni i noćni ritam od kojeg se neće često odstupati. Dijete bi trebalo da ima vrijeme za igru, za užinu, vreme za spavanje i to treba poštovati, jer u suprotnom poremećak životnog ritma stvara napetost koja se najlakše podnosi stavljanjem prstiju u usta.

Osim toga, nesigurnost je čest uzrok ove loše navike, pa je jako važno djetetu upućivati pohvale i uvijek kritikovati isključivo njegove postupke, nikada ličnost. Grickanje noktiju može da bude i odraz nervoze. Plašljiva, razdražljiva i stidljiva djeca češće gickaju nokte od djece koje ne pokazuju ovakve karakteristike.

Ozbiljniji razlozi mogu biti problemi u razvoju, kao i prikriveni emocionalni ili psihički problemi. Također, dijete koje je pod stresom sigurno će grickati nokte, pa pokušajte da otrkijete šta je to što dijete muči, odnosno uznemirava. Izvori stresa kod mlađe djece mogu biti i neke potpuno uobičajene stvari koje odrasli ne vide kao stres, kao što je, recimo, posjeta prijatelja. Školarci ovu naviku mogu dobiti ukoliko su preopterećeni obavezama.

Grickanje noktiju može da ugrozi i zdravlje, jer je mogućnost infekcija veća. Ogoljeni nokti veoma su osjetljivi na bakterijske infekcije, a posebno meko tkivo oko nokta na kojem se najčešće javlja crvenilo, oticanje ili gnojenje. Takođe, grickanje noktiju može da izazove i probleme sa zubima, jer ugrožava zdravlje desnih, formira loš zagriz i nepravilan položaj zuba, dovodi do češćih respiratornih ili crijevnih infekcija.

Da biste dijete odvikli od ove nezdrave navike nikada nemojte da vičete na njega jer naredbe nisu dobar način odvikavanja. Potrebno vam je strpljenje, ljubav, nježnost i vrijeme. Razgovarajte sa djetetom, saznajte šta ga eventualno muči, frustrira, izlaže stresu. Mazite ga, grlite i ljubite, poklanjajte mu pažnju i pokažite da vam je važno da ste tu za njega. Dobro je i da dijete upišete na neki sport ili ples, jer istraživanja pokazuju da fizička aktivnost utiče na spriječavanje ove loše navike. Stimulišite dijete nekim zanimljivim aktivnostima i, na primjer, napravite kalendar u koji ćete bilježiti svaki dan kada dijete ne gricka nokte, suncem, smajlićem, cvjetićem… Kada dijete uspije da veže nekoliko simbola, ili je u sedmici bilo više dana sa simbolima nego bez njih, nagradite ga nečim što želi.

Stručnjaci savjetuju da sa “odvikavanjem” počnete čim primjetite da dijete gricka nokte, jer što više odlažete, teže ćete riješiti problem.

(Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,